Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25517
post-template-default,single,single-post,postid-25517,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN UZUN GECEDE GECE MANZARALARI

Güneş ışınlarının Oğlak dönencesine dik gelmesi sonucunda 21 Aralık’ta Kuzey Yarımküre’de en uzun gece yaşanıyor. Ülkemizde “zemheri” olarak adlandırılan çetin kış dönemi bu tarihten sonra hissedilecekse de bizleri en mutlu eden haber, bugünden itibaren artık gündüzlerin uzamaya başlayacak olması… Güney Yarımküre ise bu tarihte yaza merhaba diyecek. Tüm dünyanın mevsimsel değişiminin günü olan 21 Aralık’ta en güzel gece manzaralarını listeledik.

1#

Listemizin başındaki ilk gece manzarası hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle tüm dünyanın en güzel şehri diye nitelendirdiği harika İstanbul’umuzun Boğaz manzarası.

2#

Birbirinden kanallarla ayrılan ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulu Venedik’te gece, gündüzü kadar etkileyici.

3#

Geçmişin ve geleceğin en güzel şekilde harmanlandığı teknoloji devi Japonya’nın başkentindeki gece manzarası bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğumuz görüntüleri andırıyor.

4#

Yüksek modern binalara sahip olan Güney Kore başkenti Seul’un silüetini süsleyen gökdelenlerin yaydığı ışık, parlement mavisi geceyle uyum içerisinde…

5#

Dünyanın en romantik kenti Paris’in tepeden çekilen fotoğrafında Zafer Takı’ndan yayılan ışıklar âdeta insan bedenindeki damarları anımsatıyor.

6#

Norveç’in başkenti Oslo, tarihinde yaşadığı birçok işgal ve yangına rağmen dünyanın en özel şehirlerinden biri…

7#

Güney Yarımküre’de bulunan Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da 21 Aralık günü, yazın başladığı gün. Heybetli “Kurtarıcı İsa Heykeli”nin de yer aldığı gece manzarasında kent ışıkları ve karanlık dağlar yaza merhaba demeye hazırlanıyor.

8#

Listemizin son gece fotoğrafı her yıl binlerce turistin görmek için can attığı ve binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir’den. Peribacaları, Samanyolu’nun altında nefes kesen bir görüntü oluşturuyor.

 2,756 okunma

Derya Ülkar