Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28860
post-template-default,single,single-post,postid-28860,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EGZOTİK GÜZELLİKLERLE DOLU BORA BORA ADALARI

Fransız Polinezyası’ndaki ada topluluklarının bir parçası olan Bora Bora Adaları, turizm ve balıkçılıkla geçinen, doğal güzellikleriyle dünyanın en ilgi çekici noktalarından biri. Orijinal adı Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen “Pora Pora”, Tahiti’nin kuzeybatısında yer alıyor. Mavi sularının altında yüzlerce çeşit deniz canlısının yaşadığı, turkuaz renkli lagünleri, yumuşak beyaz kumları ile Bora Bora Adaları’nın detayları yazımızda…

1#

Pasifik Okyanusu’nda bir ada olan Bora Bora’nın kurulduğu topraklar eski döneme ait sönmüş volkanın kalıntılarıdır.Son derece küçük bir ada olan Bora Bora, 30.55 kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Bölge, Fransa’nın egemenliği altındadır; aynı zamanda bir Fransız toprağı olarak kabul edilir ve dolayısıyla Avrupa Birliği üyesidir.

2#

Burada konuşulan ana diller Tahitice ve Fransızcadır. Aynı zamanda turizm merkezi olmasından dolayı pek çok kişi İngilizce de konuşabilmektedir.

3#

Adanın kalıcı nüfusu 10 bin civarındadır. Ancak turistik bir ada olmasından dolayı her yıl bu sayı artmaktadır.

4#

Bora Bora halkı, yavaş bir tempoda yaşar ve hayat felsefeleri “endişelenme” anlamına gelen “aita pea pea”dır. Bora Bora Adaları, tropik bölgelerden bir tanesidir ancak sahip olduğu coğrafya, muson yağmurlarına ve kasırga gibi doğa olaylarına izin vermez. Adanın en kuru döneminde yağmur yağabilirken, yağmurların bol olduğu bir mevsimde ise birden güneş açabilir.

5#

Yedi milyon yıl önce şekillenen, deniz ve kumsallarıyla ünlü Bora Bora Adaları’nın bir diğer önemli noktası ise Otemanu Dağı ile Pahia Dağı’dır. Yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı adanın merkezinde yer alan bu iki dağda sönmüş volkanları görebilmek mümkündür. Ayrıca dağların tepesinde genellikle beyaz bulutlar bulunur ve bu eşsiz manzara, dağlara gizemli bir hava katar.

 668 okunma

Derya Ülkar