Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8407
post-template-default,single,single-post,postid-8407,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Eğitiminiz Devam Ederken Kariyerinizi Geliştirebileceğiniz 8 Öneri

Başarılı bir iş hayatı için sadece iyi bir üniversitede okumak ne yazık ki artık yeterli olmuyor. Günümüzde kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmak isteyenler kendilerini geliştirmek ve mülakatlarda donanımlarıyla fark yaratabilecek bir çalışan olmak için üniversite yıllarından itibaren kolları sıvıyor. Başarılı bir kariyer için genç yaşlarda bir hedef belirlemek, bu hedefe uygun bir vizyona sahip olmak ve bol bol hayal kurarak ufkunu genişletmek büyük önem taşıyor. Fakat nitelikli ve iyi yetişmiş adayların sayısı arttıkça, iş hayatındaki rekabet de fazlalaşıyor. Peki, bu rekabet ortamında diğer adaylar arasında nasıl farklılaşacaksınız? Henüz okul yıllarında uygulayabileceğiniz, iş hayatında parlamanızı sağlayacak kariyer önerilerini başarılı bir geleceğe adım atmanız dileğiyle listeledik.

Okul Yıllarında Sosyal Açıdan Aktif Olun

İş yerleri artık sadece kâğıt üzerinde değil sosyal anlamda da başarılı çalışanları aralarına katmak istiyorlar. Okul yıllarında katılacağınız öğrenci kulüpleri, sosyal aktiviteler sizi aranılan bir aday haline getirmekte önemli bir rol oynayabilir.

Sosyal Sorumluluk Projelerine Önem Verin

Özellikle uluslararası şirketlerin en önem verdiği değerlerden biri dünya ve insanlık için faydalı olmak adına elini taşın altına koyan adaylarla çalışmak. Öğrencilik yıllarınızdan itibaren ilgi alanlarınıza uygun sosyal sorumluluk projelerine katılarak diğer adaylar arasından sıyrılabilirsiniz.

Staj Fırsatlarını Kovalayın

Çoğu şirket konusunda az da olsa deneyimi bulunan elemanlarla çalışmak ister. Üniversite yıllarında gelecek planlarınıza uygun kurumlarda staj yaparak hayallerinizdeki işe kavuşma şansınızı artırabilirsiniz.

Yurt Dışı Değişim Programlarından Faydalanın
travelling, interrail

Üniversitenizin anlaşmalı olduğu yabancı üniversiteleri öğrenin ve bir değişim programına katılın. Bu deneyim hem özgeçmişinizde değerli bir madde olacak hem de özgüveninizi artırarak sizi daha tercih edilir bir aday yapacaktır.

Yabancı Dil Bilginizle Fark Yaratın

Yabancı dil eğitiminiz üniversitenin zorunlu yabancı dil derslerinden ibaret olmasın. Çağımızın nimeti interneti pratik yapmak, kendinizi geliştirmek için kullanın, çevrim içi dil kurslarından, kelimeleri kolayca öğrenmenizi sağlayan uygulamalardan faydalanın. Ayrıca unutmayın ki, günümüzde çoğu başarılı çalışan birden fazla yabancı dili etkin şekilde kullanabiliyor.

Dünyada Neler Olup Bitiyor Haberiniz Olsun

Her saygın şirket, çalışanlarının genel kültürü gelişmiş, hayatın içinde bireyler olmasını tercih eder. Dünyada ve Türkiye’de neler konuşuluyor neler tartışılıyor takip edin, güncel meselelere hâkim olun ki genel kültürünüz ileride gerçekleştireceğiniz iş görüşmelerinde kendini göstersin ve adaylar arasında farklılaşma şansı yakalayın.

Kariyer Günlerinden Faydalanın

Üniversite hayatınız boyunca kariyer günlerini takip ederek yeni meslek alanları, kişiliğinize ve becerilerinize uygun pozisyonlar hakkında en güncel bilgileri edinebilirsiniz. İş dünyasıyla tanışmanızı sağlayacak kariyer günleri sırasında başarılı şirketlerde staj fırsatları bulabilirsiniz.

Sertifika Programlarına Katılın

Çoğu kişi alanında uzmanlaşmak için yüksek lisans programlarına katılmayı tercih ediyor. Eğer yüksek lisans yapma fırsatınız yoksa kendinizi katılacağınız sertifika kurslarıyla daha üniversite yıllarında yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

 2,822 okunma

akin aksoy