Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5077
post-template-default,single,single-post,postid-5077,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Çocuğunuzu İnternet’in Tehlikelerinden Korumanın 8 Etkili Yöntemi

Yaz tatili çocukların bilgisayar ve internet başında en çok zaman geçirdiği günler oluyor. Çocukların eğitimi için bilgisayar ve internet şart olsa da monitör başında oldukları sırada birçok tehlikeye maruz kalabiliyorlar. Artık bireylerin tüm haberleri internet üzerinden aldığı, tüm sosyal aktivitelerin sosyal medya üzerinden yaşandığı çağımızda çocuğunuzun bilgisayardan uzak durmasını istemek mantıklı gözükmüyor ama bir yandan da her ebeveynin aklı çocuğunun internette nelerle karşılaşacağında kalıyor. Bu sebeple ebeveynler çocuklarının internet trafiğini kontrol etmeyi, bilgisayar başında geçirdiği saatleri denetlemeyi tercih ediyorlar. Bu zorlu ve önemli konuda size yardımcı olmak adına kapsamlı bir araştırma yaptık ve çocuğunuzu internetin tehlikelerinden korumanın 8 yöntemini sizin için listeledik.

Çocuklarınızın Monitör Başında Ne kadar Zaman Geçireceğini Programlayın

Çocuklar internet ve bilgisayar başında saatler geçirmeye istekli olsalar bile fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için açık havada, yaşıtlarıyla sosyalleşerek de zaman geçirmeleri gerekiyor. Çocuğunuzun internette ne kadar zaman geçirmesi gerektiğini net bir şekilde belirleyin ve bu kurala uymasını sağlayın.

Çocuklarınızla İletişim Kurun

Çocuklarınıza fiziksel hayatta olduğu gibi sanal hayatta da kötü niyetli kişiler olabileceğini ve kendilerini korumak için almaları gereken önlemler olduğunu net bir dille anlatın. Aynı şekilde nasıl sokakta tanımadıkları kişilerle konuşmuyorlarsa, internette de tanımadıkları kişilerle konuşmamaları gerektiğini anladıklarından emin olun.

Neyi Paylaştıklarına Dikkat Edin

Sosyal medya; bireyleri, her türlü fotoğraflarını, videolarını ve kişisel bilgilerini paylaşmaya teşvik ediyor. Bu durum yetişkinler için bile rahatsız edici olurken çocuklar için büyük bir tehlike oluşturuyor. Çocuklarınızın paylaştığı fotoğraflara, yazılara dikkat edin ve onlara neyin paylaşılıp neyin paylaşılmayacağını öğretin.

Çocuklarınıza Yardımcı Olun

Çocuklarınızın, kullandıkları sosyal medya kanallarının güvenlik seçeneklerini ayarlamalarına yardım edin. Bu şekilde hesaplarının ve fotoğraflarının kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından izlenmesini engelleyebilirsiniz.

Virüs Koruma Programları Kullanın

Hem kendinizin hem de çocuklarınızın kullandığı bilgisayarlara ve mobil cihazlara virüslere karşı koruyucu programlar yükleyin. Bu programların çoğunun hem ebeveyn kontrolü modu hem de ücretsiz sürümleri bulunuyor. Bu şekilde onları kişisel bilgilerini ele geçirebilecek zararlı yazılımlardan koruyabilirsiniz.

Oyun Konsollarını Unutmayın

Unutmayın ki sadece bilgisayarların ve mobil cihazların değil, oyun konsollarının da internet bağlantısı bulunuyor. Oyun konsolları üzerinden internete girilebildiği, üçüncü kişilerle sohbet edilebildiği gibi alışveriş de yapılabiliyor, bu sebeple çocuğunuzun kullandığı oyun konsollarını da denetlemeniz, gerekirse internet erişimlerini kısıtlamanız büyük önem taşıyor.

YouTube Ayarlarını Değiştirin

Çocukların en sık ziyaret ettiği sitelerden biri YouTube oluyor fakat ne yazık ki bu sitede onlar için zararlı olabilecek videolar da bulunuyor. Onları bu zararlı içeriklerden korumak için YouTube anasayfasının en altında bulunan Restricted Mode/Kısıtlı Mod özelliğini etkinleştirebilir, kendilerine uygun olmayan videoları izlemesini engelleyebilirsiniz.

Teknolojiden Faydalanın

İnternet bir yandan tehlikeler oluşturduğu gibi bir yandan da yararlı uygulamaları hizmetinize sunuyor. Çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz birçok ürün bulunuyor. Sadece çocuklara uygun sonuçları gösteren arama motorlarını, çocuklarınızın internette geçirdiği zamanı size bildiren uygulamaları kullanarak teknolojinin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

 298 okunma

akin aksoy