Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14233
post-template-default,single,single-post,postid-14233,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En İlginç Yapıları Bu Sayfada!

İnsanın zekâsı ya da hayal dünyasıyla ilgili fikir veren alanların başında mimari geliyor. Öyle ki üç bin yıl, beş yüz yıl ya da elli yıl önce yapılmış yapılara bakıp da hayrete düştüğümüz çok olmuştur. Bu listemize bizi hayrete düşüren yapıları aldık; bakalım sizi en çok hangisi şaşırtacak?

#1

İşte size, daire ve ofislerden oluşan günümüz rezidanslarının ilk örneği! Barselona’da 1906-1912 yılları arasında ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış bir bina. Adı Casa Milà, ama La Pedrera yani Taş Ocağı olarak da biliniyor.

#2

Bu yapı, biyosfer çevre müzesi ve türünün ilk örneği… Kanada’nın Montreal kentinde bulunan ve 1967 yılında inşa edilen müze, jeodezik kubbeye sahip; yani kubbenin yapımında yerküre modellenmiş. Kubbe, çelik silindirik borulardan oluşuyor ve 76 metre çap ile 62 metre yüksekliğe sahip.

3#

Koca Balkan Dağları’nın 1441 metredeki zirvesine yapılmış Buzludzha Anıtı, halka pul satışı yapılarak finanse edilmiş ve 1981’de açılmış bir yapı. Dağın tepesine konmuş bir UFO’yu andıran anıt, başkent Sofya’ya 3 saat mesafede ve şu an atıl vaziyette…

4#

Bir postacı olan Ferdinand Cheval’in 1879’da başlayıp 33 yılda hem de çakıl taşlarıyla yaptığı sıra dışı, hatta olağanüstü o yapıya bakıyorsunuz şu an! Cheval, posta dağıtırken karar vermiş böyle bir bina yapmaya… Topladığı taşları el arabasıyla taşımış ve geceleri gaz lambası ışığında tek tek örmüş. Postacı öldüğünde hayatını adadığı bu garip yapıya gömülmek istemiş ama ne yazık ki bu mümkün olmamış…

5#

St. Petersburg şehrini korumak amacıyla inşa edilmiş kalelerden biri Fort Alexander… 19. yüzyıl ortalarında yapay bir ada üzerine inşa edilen kale, üç kattan oluşan oval bir şekle sahip. İlk zamanlar askeri üs olarak kullanılan yapı, sonraları veba gibi hastalıklara aşı ve serum geliştirmek için kullanılmış.

6#

Kitaplık rafını andıran bir kütüphane duvarı! Bir yapı daha ne kadar ilginç olabilir ki? Charles Dickens’tan İki Şehrin Hikâyesi, Shakespeare’den Romeo ve Juliet, Tolkien’den Yüzüklerin Efendisi gibi 22 kitap… Kütüphanenin cephesini oluşturan 7,5 m uzunluğundaki bu kitapların her biri halkın oyları ile seçilmiş.

#7

2001-2007 yılları arasında Fransız mimar Paul Andreu tarafından titanyum ve camdan tasarlanan yapı elips küre şeklinde… Çin’deki en büyük tiyatro, opera ve konserlerin sahnelendiği bina 150 bin m2’lik bir alana sahip ve Pekin’in merkezinde.

 4,256 okunma

akin aksoy