Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24978
post-template-default,single,single-post,postid-24978,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN İLGİNÇ MESLEKLERİ

Küçükken “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun yanıtı ne kadar net ve basitti: Doktor, mühendis, hemşire, polis, avukat… Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sorunun yanıtı da çeşitlendi; yapay zekâ mühendisi, astronot, gök bilimcisi derken liste uzayıp gider. Böylesine hızlı bir çağda her yeni neslin cevabı, bir öncekinden farklıdır çünkü zaman ilerliyor, hayatlar değişiyor. Bugüne kadar aşina olduğumuz meslekler, jenerasyon değiştirerek hayalleri süslemeye devam ediyor ama peki ya yeni oluşan ve bilmediklerimiz? Dünya üzerinde varlığından bile haberdar olmadığımız pek çok meslek var. Bu içeriğimizde sizler için dünyanın en ilginç mesleklerini listeledik.

1#

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Aslında bisiklet avcılığı olarak da geçen bu meslek Amsterdam’da ortaya çıkar. Ülkedeki insan nüfusundan daha fazla sayıda bisiklet bulunan kentte en sık kullanılan ulaşım aracı da haliyle bisiklet olur. Turistik bir şehir olan ve her gelen turistin kendine ilk iş olarak bir bisiklet kiraladığı Amsterdam’da eskiyen bisikletler nedeni bilinmeyen bir şekilde kanallara atıldığından bisiklet avcılığı mesleği doğmuştur. Belediyeye bağlı çalışan bisiklet avcıları birkaç vinç ile kanalda birikmiş olan bisiklet hurdalarını belirli dönemlerde toplamakla görevlendirilir.

2#

Hayvanlar dünyasının ilginç mesleklerinden biri, veteriner akupunktur uzmanı. Aslında bu uzmanlık dalı Çin tıbbının bir parçasıdır. Hayvanlardaki rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla akupunktur uygulaması yapılır; vücudun spesifik noktalarına iğne yerleştirilir, böylece hayvanın tedavisi gerçekleşir. Akupunktur her türlü evcil hayvana yapılabildiği gibi vahşi hayvanlarda da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Veteriner akupunktur uzmanı çok bilinmiyor olsa da aslında yıllardan beri yaygın olan meslek türlerinden biridir.

3#

İnanması zor olsa da böyle bir meslek var! İngiltere’de bulunan bir firma tarafından sağlanan bu kişiler cenazelerde yas tutar ve kendilerini neredeyse yere atarcasına yaslarını yaşar. Cenazede ne giyecekleri, nasıl davranacakları gibi konular önceden planlanır ve yas tutucular bu program dâhilinde cenaze törenine katılır. Yakınını kaybeden ve zaten büyük bir yas içinde olan kişinin neden yas tutması için birine ihtiyaç duyduğu büyük bir soru işareti olmasına karşın, bu durumun bir meslek olarak kabul edilmesi başlı başına insanı şaşırtmaya yeter.

4#

Sabahları yastıkla olan mesaisini sonlandırmada güçlük çekenler için en ideal mesleklerden biri “uykuculuk” olabilir. Profesyonel olarak yapılan bu meslekte tek görev mışıl mışıl uyumak. Uykuyla alakalı araştırmalarda ya da projelerde görevlendirilen kişiler çeşitli cihazlara bağlanır. Bu sayede insanlardaki uyku bozukluklarının nedenleri araştırılır. Evet, profesyonel şekilde uyumak bir meslek türüdür!

5#

İlk olarak Asya’da ortaya çıkan profesyonel sarılıcı, tüm dünyaya yayılmaya başlayan ilginç meslek türlerinden biri. Profesyonel sarılıcı, ihtiyaç duyduğunuz zaman size gelir, sarılır ve rahatlamanızı sağlar. Amerika’da seans başı ortalama 50 dolar kazanmak mümkündür. İşin ilginç yanı, bu meslek Amerika’da oldukça ciddiye alınır ve kişiler profesyonel anlamda mesleklerini icra eder.

6#

Bir facianın ardından ortaya çıkan mesleklerden biri olan buzdağı çekicisinin mazisi oldukça eskiye dayanır. 1912 yılında Titanik gemisinin buzdağına çarparak batmasının ardından ortaya çıkan buzdağı çekiciliği, insanları olası bir felaketten korumak amacıyla yapılır. “Uluslararası Buz Devriyesi” adı altındaki oluşum, bu tarz trajedilerin yaşanmaması için uydular aracılığıyla buzdağlarını takip eder. Deniz yollarında bir tehlike sezmeleri durumunda hemen ilgili mercilere durumu bildirir ve buzdağı çekicileri devreye girer; çekiciler buzdağını sürükler ve gemi rotasının dışına alır.

 3,254 okunma

Derya Ülkar