Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24889
post-template-default,single,single-post,postid-24889,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TENİS DÜNYASININ UNUTULMAZ İSİMLERİ

Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın tamamlanmasıyla bu seneki grand slam maratonu tamamlamış oldu. İlgiyle izlenen maçların yanı sıra bu sene sürpriz isimler final ve yarı final maçlarında oynayarak tenisin genç yıldızları hakkında fikir sahibi olmamızı sağladı. Kariyerinde ilk kez grand slam yarı final maçı oynayan, dünya klasmanının 73 numaralı raketi Leylah Fernandez, 2 numaralı seribaşı Aryna Sabalenka ile oynadığı maçı kazanarak büyük bir şaşkınlık yarattı ve ismini final maçına yazdırmayı başardı. Listelerde iki numarada yer alan Rafael Nadal’ın 18 yaşındaki Frances Tiafoe’ye elenmesi ise turnuvanın erkekler mücadelesinin diğer bir sürprizi oldu. Tenisin yükselen yıldızlarını bolca izlediğimiz turnuvalardan sonra, tenis tarihinin unutulmaz isimlerini bir kez daha hatırlamak istedik.

1#

Kadın tenisçiler arasında dünyanın en uzun süre bir numarada kalan ismi olan Steffi Graf, 337 hafta liste başında kalarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. 1969 yılında Almanya’da dünyaya gelen Graff, tenis oynamaya dört yaşında başlamıştır. Kariyeri boyunca 22 grand slam şampiyonluğu kazanarak Serena Williams’tan sonra en çok grand slam kazanan ikinci tenis oyuncusu olmuştur. Graff, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek maçlarıyla tenisin unutulmayan yıldızı olmayı başarmıştır. 1988 sezonunda “Golden Slam” alan tek tenisçidir. Golden Slam, aynı yılda 4 grand slam kazanan tenisçinin aynı sene olimpiyatlarda da altın madalya kazanmasıyla elde ettiği bir unvandır. 1999’da profesyonel tenis kariyerini kendi isteğiyle sonlandıran Graff, 2001 yılında tenisin bir diğer efsanevi ismi Andre Agassi ile evlenmiştir.

2#

Konu servis atışı olunca ilk akla gelen isim olan Boris Becker, efsaneler arasına ismini yazdırmış diğer bir Alman tenisçi. 1967 yılında dünyaya gelen raket, 17 yaşında Wimbledon’ı kazanan en genç tenisçi unvanının sahibidir. Kariyeri boyunca altı kez tekler grand slam şampiyonluğu kazanan tenisçi, olimpiyatlarda da altın madalya sahibi olan unutulmaz raketlerden biridir. 1999’da Wimbledon’da Patrick Mertek’e yenildiği son maçında tenis kariyerini sonlandırma kararı almıştır. 2003 yılında Uluslararası Tenis Onur Listesi’ne dahil edilen Becker’in maçlarını izlemek çok keyifliydi.

3#

1956 yılında Prag’da dünyaya gelen Navratilova, teklerde 18, çiftlerde 31, karışık çiftlerde 10 grand slam şampiyonluğu kazanmış bir tenis dehası. Kazandığı turnuva rekorları halen daha geçilememiştir. 1973 yılında başladığı ve 30 sene süren tenis kariyerinde 331 hafta liste başında kalmayı başaran Navratilova, 1994 yılında tenis hayatını noktalama kararı almış ancak 1999’da kortlara geri dönmüş ve altı sene daha kariyerini sürdürmüştür. Tenisten en çok para kazanan sekizinci raket olan Navratilova, çoğu maçında rakibe set bile vermemiş, dünyanın en iyi “ace” atışını yaptığı servisleriyle unutulmaz maçlara imzasını atmıştır.

4#

1956 doğumlu İsveç’li Björn Borg, 1974 ile 1981 yılları arasında 11 Grand Slam şampiyonluğu kazanarak tenisin unutulmazları arasında yerini alan efsanevi bir diğer oyuncudur. Turnuvalarda oynadığı maçların %90’ını kazanan raketin bu başarısı henüz geçilememiştir. Kariyerine 26 yaşında son vererek tenis severleri şaşırtan oyuncu, raket kullanırken sergilediği çift el becerisi ve soğukkanlı tavırlarıyla izlemesi keyifli tenis maçlarının efsaneleşen yıldızı olmuştur.

5#

1981 doğumlu Amerikalı Williams, kardeşi Venus Williams ile beraber yakın zamanda tenisin en dikkat çeken oyuncusu olmayı başarmış hırslı bir sporcudur. 23 Grand Slam, çift kadınlarda üç ve tek kadınlarda bir olimpiyat madalyası bulunan Serena, son 40 yılın en iyi raketleri arasında yer alır. Dünyanın en çok para kazanan sporcusu unvanına da sahip olan raketin, 2013 yılında Maria Sharapova ile yaptığı maçı izlemesi en keyifli tenis maçlarından biridir. Geriye düştüğü birçok maçı kaybetti gözüyle bakılırken, gösterdiği üstün çaba ile maçın kazananı olduğu birçok oyunu bulunur. Fiziksel gücüyle de dikkat çeken Serena, etkili servisleri, agresif forehand ve return vuruşları ile hafızalardan silinmeyecek sayılar kazanmıştır. 186 hafta dünyanın 1 numarası olmayı başaran oyuncu 2022 yılında kortlara veda ettiğini açıklamıştır.

6#

1970 doğumlu İran asıllı Amerikalı raket Agassi, erkeklerde dört, toplamda sekiz Grand Slam şampiyonluğu kazanmış, uzun süre listenin birinci sırasında yer almış unutulmaz tenisçilerden biridir. 1986 yılında profesyonel lige çıktığı kariyerinde 2005 yılına kadar dünya klasmanında ilk 10’da olmayı başarmıştır.  90 final maçının 60’ını kazanan Agassi’nin raketle tanışması iki yaşında olmuş. 20 yıllık tenis kariyeri boyunca karakteriyle de kendine hayran bırakan Agassi, sporun centilmenleri listesinde de ilk sıralarda yer alıyor. 2006 yılında yaşadığı sakatlıklar nedeniyle tenis kariyerini noktalayan sporcu, 2009’da “Açık” ismini taşıyan kitabını yayınladı.

 2,696 okunma

Derya Ülkar