Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25538
post-template-default,single,single-post,postid-25538,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN BÜYÜK ALTINCI ÜLKESİ: AVUSTRALYA

Bu sayfada çok uzaklardaki bir ülkeye kısa bir tura çıkaracağız sizi… Uzun yıllar İngilizlerin sömürgesinde kalan ve 1942 yılında bağımsızlığına kavuşan ülke doğası, doğal yaşamı, sakin ve huzurlu sosyal yaşamıyla ünlü Avustralya’ya…

1#

Avustralya konum olarak Güney Yarımküre’de, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında, Okyanusya Kıtası’nda yer alır. Yüzölçümü bakımından Çin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Brezilya’dan sonraki en büyük ülkedir ve hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur.

2#

Komşuları, okyanusa dağılmış ada ülkeleridir. Bunlar; Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Üstünde binlerce yıldır yaşam olan Avustralya’nın yerlileri, Aborjinlerin atalarıdır. Bölge, 18. yüzyıldaki keşif ve göçlerle İngiltere’nin hakimiyetine girmiştir.

3#

Avustralya isminin kökeni Latinceye dayanır ve güneydeki, güneyden gelen anlamındaki “Australis” kelimesinden gelir. Avustralya ismi 1824 yılında Britanya Krallığı tarafından onaylanmıştır. Para birimi Avustralya doları olan ülke, İnsani Gelişme Endeksi açısından ön sıralardadır. Kanberra (Canberra) ülkenin başkentidir.

4#

Avustralya’nın en ünlü şehri Sidney’dir. Ülkenin güneydoğu ucunda yer alan ve en eski yerleşimlerinden olan Sidney; Sidney Opera Binası, limanı, köprüsü ve kulesi ile kültürel ve turistik açıdan önemlidir. En kalabalık ve popüler ikinci şehri de yine güneydoğu uçta yer alan Melbourne’dür.

5#

Çevresi okyanusla çevrili ülkenin doğası göz kamaştırıcıdır. Batısında yer alan Mount Augustus Dağı, dünyanın tek parça kayadan oluşan en büyük dağı iken, ülkenin en yüksek dağı ise Kosciuszko Dağı’dır (2228 m). Pembe suyuyla ünlü Hillier Gölü, parlak beyaz kumuyla ünlü Whitehaven Sahili gibi çok sayıda doğa harikası vardır.

6#

Avustralya’daki insan nüfusunun neredeyse iki katı sayıya sahip olan canlılar ise kangurulardır. Ülkenin sembolü hâline geren bu sevimli canlıların nüfusu bir taraftan kontrol altında tutulmaya çalışılmakta bir taraftan da yasalarla korunmaktadır. Yer yer vahşi yaşamın da hüküm sürdüğü ülkede Tasmanya canavarı da ün yapmış hayvanlardan biridir.

7#

Kapladığı 344,400 km² alan ile dünyanın en büyük mercan resifi olan Büyük Set Resifi de Avustralya’nın kuzeydoğu açıklarında yer alır. 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınan doğa harikasına, ülkenin kuzeydoğu ucundan ulaşım sağlanabiliyor.

 2,237 okunma

Derya Ülkar