Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18614
post-template-default,single,single-post,postid-18614,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYA SİNEMASINDA TÜM ZAMANLARIN EN İYİ AKTÖRLERİ

İspanyol yönetmen Luis Bunuel’in dediği gibi “Sinema duygular, düşler ve içgüdü dünyalarını anlatmak için en iyi araçtır”. O duyguları, düşleri ve içgüdüleri sinema aracılığıyla bizlere geçirenler ise aktör ve aktrislerdir. Dünya sineması diyerek yelpazeyi geniş tutunca aklınıza farklı isimler düşecektir ama o isimlerden bazıları var ki efsane oldukları konusunda herkesin hemfikir olacağına eminiz. Bu kez de yüzyıllık sinema tarihinin ikonik aktörleriyle karşınızdayız.

1#

Açılışı Hollywood klasiklerinden olan Kazablanka filminin Rick rolündeki efsanevi aktörü Humphrey Bogart ile yapıyoruz. Zaten 1999 yılından beri en iyileri açıklayan Amerikan Film Enstitüsü tarafından da ilk sıraya yerleştirilmiş bir isim kendisi.

2#

“Hollywood’un Kralı” ilk dönem sesli sinemanın önemli oyuncularından olan Clark Gable’a verilen unvandı. Aktörü efsaneler arasına katan film ise başrolünü Vivien Leigh ile paylaştığı Rüzgâr Gibi Geçti olmuştu.

3#

1930 yılında dünyaya gelen İskoç oyuncu Sean Connery James Bond serisinin ilk yıldızıydı. Büyük aktörün yolu Rusya’dan Sevgilerle ve Agatha Christie romanından uyarlanan Şark Ekspresinde Cinayet filmi için ülkemiz ve İstanbul’la da kesişmişti.

4#

83 yaşındaki Fransız oyuncu Alain Delon karizmatik görüntüsüyle beyaz perdede uzun dönem fırtınalar estirmişti. Özellikle 1960, 70 ve 80’li yıllardaki dünya sinemasında büyük bir yer tutan oyuncu 100’e yakın filmde boy gösterdi.

5#

İyi, Kötü ve Çirkin’in muhteşem “iyi”si, Kirli Adam’ın müfettiş Harry’si, Milyon Dolarlık Bebek’in tecrübeli dövüş hocası Clint Eastwood da adını efsaneler arasına yazdıranlardan. Üstelik sadece oyunculuğu ile değil Affedilmeyen filmindeki yönetmenliği ile de Akademi Ödülü’yle tescillenmiş bir efsane.

6#

Elia Kazan, Bernardo Bertolucci gibi büyük yönetmenlerin filmlerini oyunculuğu ile devleştiren Marlon Brando sinema tarihinin en ünlü aktörü. Baba filmindeki Vito Carlione rolü ise 8 Oscar kazanan oyuncunun efsaneleştiği onlarca karakterden sadece biri.

7#

Kuzuların Sessizliği, Hannibal, Joe Black, Kurt Adam, İhtiras Rüzgârları, Nixon ve daha niceleri… 82 yaşındaki aktör Anthony Hopkins oyunculuğu ile sinemanın değerini katlayan isimlerden. Hem de 16 dakika göründüğü filmle Oscar kazanacak kadar büyük bir aktör.

8#

Al Pacino da sinema izleyicisinin hatırı sayılır bir bölümü için neredeyse bütün rolleri ile Oscar’ı hak eden bir efsane. Gerçekte Akademi Ödülü’nü Kadın Kokusu filmindeki oyunculuğu ile kazanan büyük aktörün kült halini almış çok sayıda filmi bulunuyor.

9#

76 yaşındaki Amerikalı aktör Robert De Niro da sinema dünyasının yaşayan efsaneleri arasında. Boksör Jake LaMotta’yı canlandırdığı Kızgın Boğa filmi ile 1980’de En İyi Aktör Oscar’ını kazanan ünlü oyuncu Baba filmindeki rolüyle de En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ını almıştı.

 6,116 okunma

akin aksoy