Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17452
post-template-default,single,single-post,postid-17452,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Akademi Ödülleri Namıdiğer Oscar Hakkında Genelgeçer Bilgiler

Sinema dünyasının her yıl heyecanla beklediği Akademi Ödülleri ilk kez 1929 yılında sahiplerini bulmuş. O yıldan bugünlere tören sahnesine kadar uzanan kırmızı halıdan o kadar çok isim ve film geçmiş ki hepsinin de ortak hayali Oscar’a uzanabilmekmiş. Kimileri kazanmış kimileri kaybetmiş görünse de biz arşive giren binlerce film sayesinde asıl kazananın sinemaseverler olduğunu söyleyebiliriz. Anladığınız üzere sayfamızın konusu Oscar tarihine geçmiş bilgiler…

1#

Herhalde en çok merak edilenlerden biridir bunca yıllık Oscar tarihinde en fazla ödülü kimin aldığı…  Hiç uzatmayalım, 12 adaylıktan dört tanesinde Oscar kazanan Katharine Hepburn bu rekorun sahibi. Aktörler arasında en fazla kazananlar ise üçer Oscar’la şu üç isim olmuş: Daniel Day-Lewis, Jack Nicholson ve Walter Brennan.

2#

Peki, en çok Oscar kazanan film hangisi? Bu sorunun tek bir cevabı yok çünkü aday olduğu kategorilerden 11 tanesini kazanan tam üç film adını sinema tarihine yazdırmayı başarmış. Bunlar; 1959 yapımlı Ben-Hur, 1997 yapımlı Titanik ve 2003 yapımlı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmleri.

3#

Big Five yani Büyük Beşli Akademi Ödülü’nü duymuşsunuzdur. Oscar’ın en önemli beş kategorisi olan En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarının tümünde ödül kazanılması anlamına geliyor. Ve şimdiye kadar sadece üç film Big Five sahibi olabilmiş, hangileri mi? Bir Gecede Oldu/1934, Guguk Kuşu/1975 ve Kuzuların Sessizliği/1991.

4#

Düşünsenize o salonda 20 kez aday olarak adınız okunuyor, yüreğiniz ağzınızda bekliyorsunuz ve 17’sinde başka bir oyuncunun adı kazanan olarak açıklanıyor. Şimdi size bir soru: Böyle bir durumda gerçekten kaybetmiş bir kişi mi olursunuz? Bu örneği birebir yaşayan Meryl Streep için hangimiz kaybetti diyebiliriz ki? Üç Oscar sahibi oyuncu sinemanın en sevilen isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

5#

Sinemaya adımını atar atmaz Oscar’la tanışan şanslılar kadar dünyadan göç etmek üzereyken Oscar’la buluşanların hikâyesi de ayrı bir konu. Kayıtlara göre, en genç Oscar sahibi henüz 10 yaşındayken bu ödülü alan Tatum O’neal iken (Ay Beyazdır/En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), en yaşlı Oscarlı 82’lik Christopher Plummer olmuş (Yeni Başlangıçlar/En İyi Erkek Oyuncu).

6#

Bir de nereden baksan 90 dakika süren filmde arada bir görünmesine rağmen Oscar kazanan oyuncular bulunuyor. Örneğin Beatrice Straight… 1976 yapımlı Şebeke isimli filmde onu sadece 5 dakika 40 saniye görebiliyoruz ama o bu rolle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü almayı başarmış. Yine 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği’nde Anthony Hopkins’i 20 dakika bile göremiyoruz ama o En İyi Aktör ödülünü almış. Elbette o kısa dakikaların oyunculuğun zirvesine denk geldiğini hepimiz biliyoruz.

7#

Oscar Ödülleri kimilerini yaşarken mutlu etmiş, kimilerinin de adını ölümlerinden sonra onurlandırmış. Tıpkı 1955 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden James Dean’in hikâyesinde olduğu gibi… Dean, ölümünün ardından iki kere Oscar adayı gösterilmiş. Yine 2008’de hayata veda eden Heath Ledger da Kara Şövalye filmindeki Joker rolüyle aday gösterilmiş ve 2009 yılında En İyi Yardım Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmış.

8#

Oynadıkları film Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışmamasına rağmen yabancı dilde canlandırdıkları karakterlerle ödül alan isimler de var. Sayısı bir elin parmakları kadar olan bu oyuncular, film boyunca İtalyanca konuşan Sophia Loren, Roberto Benigni, Robert De Niro; İspanyolca konuşan Benicio del Toro ve Fransızca konuşan Marion Cotillard.

 1,583 okunma

akin aksoy