Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18572
post-template-default,single,single-post,postid-18572,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

MÜZİK DÜNYASININ EFSANE GRUPLARI I

Her birimizin uzak durduğu bir müzik türü illaki vardır. Kimi cazdan hazzetmez, kimi rock müzik sever ama herkesi dinlemez, kimi klasikçidir, kimi yerel müzikleri dinlemeyi tercih eder, kimi rap dinlemekle kalmayıp kendi de eşlik eder, kimi metal dendi mi bir adım geri çekilir ve bu liste böyle uzayıp gider… Fakat müzik dünyasından geçmiş ve geçmekte olan bazı önemli isimler vardır ki onların sanatları artık sadece müzik olgusunun değil müzik tarihinin de konusudur. Kültür ve Yaşam’da daha önce MFÖ ya da Türk Pop’unun Unutulmaz Grupları gibi birçok seri hazırlamıştık. Görmeyenler için Unutulmaz Türk Pop Grupları linkini buraya bırakalım. Ve şimdi de dünya müzik tarihine geçmiş gruplardan 7 tanesini karşınıza getirelim.

1#

The Beatles grubu ilk single’ını 1962’de, ilk albümü Please Please Me’yi 1963’te çıkarmıştı ve muhtemelen o ilk yıllarda dünyanın müzik ikonu haline geleceklerini kendileri de tahmin etmemişti. Poptan caza farklı türleri kendi tarzlarına adapte eden İngiltere-Liverpool çıkışlı efsane grup sadece müziğe yön vermekle kalmadı, saç stillerinden kostüm seçimlerine modada bile uzun yıllar Beatles rüzgârı estirdiler.

2#

Dancing Queen, Money Money Money ya da Waterloo… ABBA’yı tanımayan birine şu şarkılardan birini dinlettiğinizde dönüp size “evet duydum!” demesi an meselesidir. 1972 yılında kurulan İsveçli pop müzik grubu 1974 yılında elde ettiği Eurovision 1.’liğinden sonra dünya sahnesine çıkmıştı. ABBA grubu 1983’te çalışmalarına son verdiğini açıklamışsa da şarkıları hala zihinlerde.

3#

1961 Amerika çıkışlı The Beach Boys, farklı birleşmelerle varlığını günümüze kadar taşıdıysa da efsanesi 1992 yılındaki dağılışına kadar geçen süreçte yatıyor. Grup, yaptığı pop-surf müziklerle 60’lar ve 70’lerde güçlü rüzgârlar estirmiş, İngiliz Beatles grubunun Amerikalı rakibi olarak listeleri ters yüz etmişti.

4#

Müzikte yaşayan efsaneler dendiği vakit akıllara ilk gelecek gruplardan biri İngiliz rock grubu The Rolling Stones olacaktır. Adını, blues sanatçısı Muddy Waters’ın “Yuvarlanan Taşlar” anlamına gelen şarkısından alan grup, dünya genelinde 200 milyondan fazla albüm satarak kral tahtına oturmuştu. Yarım asrı devirdikten sonra bile her biri 60 yaşını aşmış üyeleriyle hala aynı tahtta oturuyor ve müzik yapmaya devam ediyorlar.

5#

“Siz bu kafayla kurşundan bir zeplin gibi çakılırsınız yere!” The Who’nun davulcusu Keith Moon’un onları dinledikten sonra bu yorumu yaptığı an Led Zeppelin adının da doğuş anıdır. İngiliz rock grubu birbirinden farklı tarzları sentezleyerek müzik dünyasına yeni bir yön vermiş, heavy metal gibi yeni akımların doğuşuna öncülük etmiştir. Grup üyelerinin yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle 80 sonrası müzik yapmaya devam edememişlerse de müzik dünyası onları hala “en iyilerin en iyisi” olarak niteliyor.

6#

1960’larda esmeye başlayıp günümüze kadar rüzgârı dinmeyen bir müzik grubu varsa o da Pink Floyd’dur. Bu süreçte grup üyeleri küsmüştür, barışmıştır, ayrılıp birleşmiştir ve hatta kimi hayata veda etmiştir ama Pink Floyd şarkıları üstüne zaman bindikçe değerlenmiştir. 40 milyondan fazla satan albümleri 1973 yapımlı Dark Side of the Moon’dan tutun da, 2014 yapımlı son albümleri The Endless River’a kadar bu böyledir.

7#

Müzikte yaşayan efsane olmak önemlidir tabii ama müziğin zamansızlığı ve evrenselliği iyi müzik yapan bir grup dağılmış bile olsa ondan efsane unvanını esirgemez. Led Zeppelin gibi heavy metal müziğin öncüsü kabul edilen, farklı türlerin temellerini atıp kendinden sonra gelen birçok popüler gruba etki eden Black Sabbath da işte o efsanelerden biri. 1969’da çıkış yapan İngiliz heavy metal grubu müzik dünyasını kasıp kavurduktan ve yaşadıkları onca ayrılığın ardından 2010 sonrası tekrar bir araya gelerek 2017’de son konserlerini verdiler.

 1,569 okunma

akin aksoy