Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6697
post-template-default,single,single-post,postid-6697,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünden Bugüne Sokağın Sesi 8 Sokak Satıcısı

Sokak satıcıları her zaman mahalle kültürümüzün bir parçası olmuştur. Çoğumuz, her türlü ürünün marketlerden, internetten kolayca satın alınabildiği günümüzde bile sokak satıcılarından alışveriş yapmayı tercih eder, bu nostaljik alışkanlığımızı devam ettiririz. Geçmişten bugüne sesiyle, gülümsemesiyle, sohbetiyle, sokağımıza renk katan 8 sokak satıcısını listemizde bir araya getirdik.

Overlokçu
overlok

Mahalleye overlokçu geldiğinde bunu fark etmemek imkânsızdır çünkü megafondan “Hanımların dikkatine…” diye başlayan o ünlü cümleler yayılır. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çektirmek isteyenler için bulunmaz bir nimet olan overlokçunun anonsu tüm Türkiye’de aynı şekilde yankılanır.

Nayloncu

80’li yıllarda tüm yurdun sokaklarını saran nayloncular bu dönemin sembollerinden biri haline gelmişti. Nayloncunun arabasına dağ gibi leğenler, maşrapalar, gırgırlar, kovalar, mandallar ve oyuncaklar sabitlenir, nayloncu rengârenk görüntüsüyle sokaklarımızı şenlendirirdi.

Baloncu
balon

Şehrin en renkli görüntülerinden biri elinde çeşit çeşit balonlarla gezen balonculardır. Tartışmasız çocukların en sevdiği satıcı olan baloncular gün boyu ellerindeki tavşan, kalp şeklinde ya da desenli balonlarla dolaşır ve gezdikleri her yere neşe dağıtırlar.

Kalaycı

Teflon, seramik gibi malzemeler mutfaklarımıza girmeden önce bakırdan yapılan tencereler ve tavalar kullanılırdı. Düzenli olarak kalaylanması gereken bakır tencerelerimizi sokağımıza gelen kalaycılara emanet ederdik.

Eskici
nostalji

Eski eşyalarımızı satın alarak bizi evimizdeki fazlalıklardan kurtaran ve onları ihtiyacı olanlara ulaştıran eskiciler sokaklarımızın değişmez karakterlerinden biridir. Eskicilerin arabalarındaki çeşit çeşit eşyaları incelemek de ayrı bir zevktir.

Bileyici
bıçak

Tekerlekli arabasıyla gün boyu sokak sokak dolaşan bileyiciler, evinizdeki bıçaklar köreldiğinde yardıma koşar. Arabasının altındaki pedal yardımıyla çarkı çeviren bileyici, dakikalar içinde bıçakları eski keskin haline döndürür.

Dondurmacı

Özellikle de çocuklar tarafından dört gözle beklenen dondurmacı, ayağınıza kadar gelen lezzet demektir. Yaz aylarında sokağa dondurmacı geldi mi en heyecanlı oyunlar bile yarım bırakılır ve dondurmaya koşulur.

Kasetçi
kaset, nostalji

Birçok müziksever, en sevdiği albümlerle ve sanatçılarla sokaktaki kasetçilerden aldığı kasetler sayesinde tanışmıştır. Kasetçi tezgâhının önünde saatler geçirerek tüm albümlere bakmak ise yine 80’li ve 90’lı yıllardan kalma bir anıdır.

 1,202 okunma

akin aksoy