Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17224
post-template-default,single,single-post,postid-17224,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Daha Sıcak Ya da Daha Şık Hissetmek İçin Şapka

Sonbaharın ardından giren soğuklar giyim kuşamımıza yeni aksesuarlar eklemeyi kaçınılmaz kılar ve bu aksesuarlar arasında gerek satın alırken gerek kullanırken en büyük özeni de şapkalar ister. Çeşit çeşit modellerle bu kış da gündeme gelen şapka konusu tabii ki Kültür ve Yaşam’ın da dikkatinden kaçmadı. 🙂

1#

Amacınız kış günlerinde soğuktan korunmak ve rahat etmekse yün berelerden daha iyisi düşünülemez. Gerçi her şey gibi artık bereler de çeşitlendi, kulaklı olanlardan çan şeklindekilere, torba berelerden büzgülülere çok sayıda seçeneğiniz bulunuyor. Eğer saçınızı yapıştırmasından ya da şeklini bozmasından çekinenlerdenseniz bir boy büyüğünü tercih ederek bu riski önleyebilirsiniz.

2#
moda

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz, küçük siperiyle yüzünüzü yağmur ya da kar tanelerinden koruyabilecek şapkaya yabancılar “gatsby” diyor. Bizdeki ismi ise 50’li yıllarda sokaklarda “Yazıyoor, yazıyor!” diye seslenerek gazete satan çocuklar taktığı için “gazeteci şapkası” olmuş. Farklı kumaşlardan ve desenlerden üretilen bu şapkayı kadın-erkek, genç-yaşlı herkes rahatlıkla kullanabilir.

3#
moda

Fötr şapka altın devrini yaşadığı 1900’lü yılların başında sadece erkekler için üretilirmiş, oysa şimdi kadınların da daha doğru bir ifadeyle maskülen giyim tarzı oluşturmak isteyen kadınların da rahatlıkla kullanabileceği bir model. Eğer maskülen görünmek istemiyorsanız o zaman da kadınlar için üretilen fötr şapka modellerini incelemenizi öneririz.

4#
aksesuar

Şapkalar her zaman kış soğuğundan ya da yağmurdan korunmak için kullandığımız aksesuarlar değiller elbette. Onlar aynı zamanda şıklığımızın en iddialı tamamlayıcıları. Bir kovboy şapkası ya da “asker kepi” diye isimlendirilen şapkalar biraz cesaret gerektirebilirken, kullanmaya karar verenler için yazlık ve kışlık olarak malzeme seçenekleri bulunduğunu belirtelim.

5#
aksesuar

Kullanmayı düşündüğünüz şapkayı göze daha görünür kılmak için kıyafetinizle dengesini iyi kurmalısınız, ya da aksine bazı şapkalar o kadar iddialıdır ki kıyafetinizi sade tutmanızı gerektirebilir. Gerek bir kıyafetinizin üstüne denerken gerekse satın alırken siz siz olun bir boy aynası önünde deneme yapın.

6#
aksesuar

Şapka konusunda en şanslı kişiler oval ya da yuvarlak yüz yapısına sahip olanlar, çünkü her tür modeli rahatlıkla taşıyabilecek hatlar onlarınki. Yok eğer uzun bir yüze sahipseniz tepesi uzunca değil bilhassa kısa modelleri tercih etmelisiniz. Kalp yüz şekline sahip olanlar alın kısmını gölgeleyen şapkaları, kare yüz tipi olanlar ise hatları yumuşatan bir görüntü vermesi için kenarları hafif yukarı kıvrık şapkaları tercih etmeli.

7#
aksesuar

Şapkaları takarken gösterdiğiniz özeni şapkanızı uzun vadeli kullanabilmek için muhafaza ederken de göstermelisiniz. En iyisi kutusunda saklamak ama mümkün değilse formunu bozmamak için duvar gibi düz bir alana asabilirsiniz. Bir şapkayı deforme etmeden temizlemenin de en iyi yöntemi kuru temizleme, tabii elinizde ördüğünüz ya da satın aldığınız bereler hariç.

 1,017 okunma

akin aksoy