Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24587
post-template-default,single,single-post,postid-24587,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YERYÜZÜNÜN SİYAH İNCİLERİ: SİYAH KUMLU PLAJLAR

Volkanik olayların aktif olarak gözlendiği ülkelerde görülen siyah kumlu plajlar, yeryüzünün en nadide manzaralarındandır. Adeta bir kartpostalı andıran siyah kumlar, sıcak lav ve deniz tuzunun etkileşimi neticesinde oluşur. Her ne kadar adı “plaj” olsa da kumu, el değmeyecek kadar yüksek ısıda olduğundan burada güneşlenmek ya da kumda uzanmak imkânsızdır. Bu yazımızda kadifemsi siyah kumların, çarpıcı mavi sularla bir araya geldiği nefes kesici plajları sizler için listeliyoruz.

1#

Hawaii’de bulunan Punalu’u plajı, dünyanın en etkileyici siyah kum plajlarından biridir. Kilauea volkanından gelen erimiş lavların, deniz suyuyla buluşmasından doğan bu şahane plaj aynı zamanda pek çok canlıya da ev sahipliği yapar. Bu canlılar içinde en dikkat çekenleri deniz kaplumbağalarıdır. Plajın en önemli özelliklerinden biri okyanus suyunun sıcaklık farkıdır; derinlerde tatlı su kaynakları var olduğu için yüzerken hem soğuk hem ılık suyu aynı anda hissedebilirsiniz.

2#

Yunanistan’ın incilerinden olan Santorini yalnızca mağara evleri ya da kubbeli kiliseleri ile ünlü değil aynı zamanda bölgede yer alan Perissa plajı da oldukça dikkat çekici. Siyah kumlarıyla meşhur olan Perissa Plajı, Santorini’nin en büyük ve rahat plajlarından biridir. Yalnızca kıyı şeridi değil denizin dibi de kumludur. Gri ve siyah volkanik kum, plaja bambaşka bir atmosfer katar. Temizliğinden ötürü pek çok kez Mavi Bayrak ödülüne layık görülen plaj özellikle dalış tutkunları için biçilmiş kaftan.

3#

İtalya’nın üç aktif volkanından birine ev sahipliği yapan Stromboli Plajı, aynı zamanda “Akdeniz’in Deniz Feneri” olarak da anılıyor; bunun nedeni bölgede sayısız patlamaların meydana gelmesi. Bu siyah kumlu plajı diğerlerinden ayıran en önemli farkı tehlikeli olması; tamamen risk altında olduğu için uzaktan seyretmek konforlu olacaktır.

4#

Güneydoğu İzlanda’nın kıyısında yer alan Vestrahorn Plajı, dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıların ve ziyaretçilerin akın ettiği olağanüstü plajlardan biridir. Rüzgârın hızıyla lavların su ile buluşmasından doğan bu tabiat harikası plaj, fok ailesinin de uğrak yerlerindendir. Plaja ulaşmak için zorlu yolları aşmak gerekmez, diğer plajlara göre nispeten daha düzgün bir yola sahiptir bu nedenle yalnızca yazın değil kış mevsiminde de ziyaretçisi bol olur.

5#

Fransız Polinezyası’ndaki en büyük adalardan biri olan Tahiti, oldukça uzak bir kara parçası olmasına karşın doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Birbirinden ünlü plajların yer aldığı Tahiti’de her zevke göre plaj mevcuttur; beyaz kumlu plajlar, şelaleler ve çok daha fazlası tercih edilebilir. Ancak özellikle tercih sebeplerinden biri Taharuu Plajı olarak bilinen siyah kumlu plajıdır. Kömür karası kumlara sahip olan plaj dünyanın en güzel siyah kumlu plajlarından biridir.

6#

İzlanda’nın güney kıyılarında bulunan bu görkemli plaj, sıcak lavların okyanusa akmasıyla meydana geldi. Plaj yalnızca siyah kumlarıyla ünlü değil; bölgede bulunan palyaço gagalı Puffin kuşlarına da aynı zamanda ev sahipliği yapıyor. Vik plajı, genellikle fırtınalı olduğu için denize girmek pek uygun değil ancak bu plajın turist akınına uğramasına da engel değil; sadece denize vuran dev dalgaları izlemek için bile gelenler var. Dalgalar sakin gibi görünse kıyıya ulaştıkları anda insanı devirip okyanusun içine alabilecek güçte. Kuvvetli dip akıntıları nedeniyle tehlikeli plajlardan biri olmasına karşın, sunduğu manzara görülmeye değer.

 8,579 okunma

Derya Ülkar