Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11015
post-template-default,single,single-post,postid-11015,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Doğru Güneş Gözlüğünü Seçmeniz İçin 8 Öneri

Güneş gözlüğü özellikle de yaz aylarında en sık kullanılan aksesuarlardan biri… Hem kıyafetlerinizi tamamlayan hem de gözlerinizin sağlığını koruyan gözlükler arasından en uygun olanı seçmek ise bazı püf noktalardan haberdar olmayı gerektiriyor. Kendinize en uygun gözlüğü seçmek için yararlanabileceğiniz öneriler listemizde.

1#

Gözlük seçiminde en önemli noktalardan biri gözlük çerçevesinin şekli ile yüz şekliniz arasında yakalamanız gereken uyum. Uygulamanız gereken formül aslında çok basit; gözlüğün şekli yüz şeklinizin tersi olmalı, örneğin yüzünüz yuvarlaksa kare gözlükleri, yüzünüz üçgen şeklinde ise dikdörtgen formunda gözlükleri tercih etmelisiniz.

2#

İyi bir güneş gözlüğünün pek de ucuz bir aksesuar olmadığını göz önünde bulundurursak, sadece moda olduğu için iddialı tasarımları ya da fazla parlak renkleri seçmek yerine klasik ve yıllarca kullanabileceğiniz modelleri satın almanız daha akıllıca olacaktır.

3#

Güneş gözlüğü camlarında bulunan UV filtreleri gözünüzü güneşin zararlı etkilerinden koruyor. Fakat daha etkin bir koruma için en az %99 UVB ve %95 UVA filtreleri bulunan bir gözlük kullanmalısınız.

4#

Gözlüğün büyüklüğünün yüzünüze uygun olduğundan emin olun. İdeal büyüklükte bir gözlük taktığınızda gözlüğün ağırlığı kulaklarınız ve burnunuz arasında eşit olarak dağılacak ve kaşlarınız gözlük camına ya da çerçevesine değmeyecektir.

5#

Gözlüğü hangi amaçla kullanacaksanız ona uygun renkte gözlük camı seçmelisiniz. Örneğin, kar sporları yapacaksanız kahverengi tonları, ışığın gücünü azaltmak istiyorsanız koyu gri camları tercih edebilirsiniz.

6#
damla gözlük

Biraz daha pahalı olsalar da çizilmeye karşı korumalı camları tercih ederek gözlüğünüzü daha uzun süre kullanabilirsiniz. Tabii çizilmeye karşı korumalı olsa bile gözlüğünüzü nereye bıraktığınıza dikkat etmelisiniz.

7#

Seçeceğiniz gözlük çerçevesinin teninizle uyumlu olması da büyük önem taşıyor. Cilt renginiz açıksa koyu renk çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Koyu kahverengi ve siyah saçlıların tercihi de koyu renk çerçevelerden yana olmalı.

8#

Gözlüğünüzün boyutu gözlerinizin güneş ışığından ne kadar iyi korunacağını da belirliyor. Daha ufak çerçeveler gözünüzün yanlardan ışık almasına sebep olurken büyük çerçeveler daha etkili bir koruma sağlıyor. Seçiminizi ışığa hassasiyetinize göre yapabilirsiniz.

 807 okunma

akin aksoy