Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15770
post-template-default,single,single-post,postid-15770,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
yaz tatili

Deneyenlerde Tutkuya Dönüşen Dalış Sporu

Kimileri için tutku kimileri için korku demek olan dalış sporu, teknikleri öğrenildiği takdirde hemen herkesin yapabileceği bir spor aslında… Bir fikir olsun düşüncesiyle bazı temel bilgileri sayfamıza taşıyoruz.

1#
yaz tatili

En basit temel dalış aletlerini kullanarak veyahut hiçbir alet kullanmadan denizin altında kısa bir süre geçirmek istiyorsanız tekniklerini öğrenmeniz gereken tür kendi içinde alt disiplinleri bulunan “serbest dalış”tır.

2#
yaz tatili

Suyun altında nefes almanızı sağlayacak özel aletlerle dalış yapmayı öğrenmek için “aletli dalış” türüne yönelmeniz gerekli. Aletli dalış, spor dünyasında “scuba” adıyla isimlendiriliyor ve bu kelime İngilizce “Self-Contained Underwater Breathing Apparatus” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor; yani “Kendinden Yeterli Su Altı Solunum Aygıtı.”

3#
yaz tatili

Dalış sporunda ABC harfleri en temel dalış aletlerini ifade etmek için kullanılır. Bunlar suda hızla yol almanızı sağlayacak paletler, önünüzü görmenizi sağlayacak maske ve başınızı suyun üstüne çıkartmadan nefes almanızı sağlayacak olan şnorkeldir.

4#
yaz tatili

Dalış sporu denince, akla ilk gelen görüntü dalış elbiseleridir. Giyeni balığa benzeten bu elbiselerin ıslak ve kuru olmak üzere iki türü bulunur. Vücuda sıkıca saran dalgıç elbiselerini giymek biraz zahmetli bir iş fakat kolayca giymenin bazı basit teknikleri de bulunuyor.

5#
yaz tatili

Sualtındasınız ve birlikte daldığınız kişilere “Her şey yolunda!” ya da “Beni takip edin!” demek istiyorsunuz, peki ama konuşmanızın mümkün olmadığı böyle bir ortamda bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki işaret diliyle… Sualtı dünyasında insanlar arasında iletişim basit el işaretleri yoluyla kuruluyor.

6#
yaz tatili

Sualtına dalmak başka bir dünyanın kapısından içeri girmek demektir. Bu dünyada iki-üç metre derinliğe ulaşınca balıkları görmeye başlayabilir, on-on beş metrede caretta-caretta, ahtapot gibi canlılarla selamlaşabilir, daha derinlerde batıklarla karşılaşabilirsiniz. Tabii bunun için, yani 18 metre derine dalmak için sertifika sahibi olmanız gerekiyor.

7#
yaz tatili

Dalış deneyimi yaşamak, dalış sporunda ilerlemek ve sertifika sahibi olmak için dalış kurslarına katılabilirsiniz. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun belirlediği program çerçevesinde dersler veren bu kurslarda kıyafetleri nasıl giyeceğinizden alçalma tekniklerine, nefes alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dalışla ilgili tüm konuları hem teorik hem de pratik açıdan öğrenebilirsiniz.

 1,268 okunma

akin aksoy