Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19493
post-template-default,single,single-post,postid-19493,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DEKORATİF AYDINLATMA MODELLERİ

Aydınlatma ile dekoratif aydınlatma arasında önemli bir fark bulunuyor, o da şu: Aydınlatmayı, herhangi bir yeri olduğu gibi görmek için uygularken, dekoratif aydınlatmada olduğundan daha güzel görme isteği devreye giriyor. Ve artık sadece ışığın yansıması değil aydınlatma cihazının kendisi de dekoratif bir unsur teşkil ediyor. Gelin eskiden beri var olan ve her geçen gün yenisi eklenen aydınlatma ürünlerine birlikte bakalım…

1#

Kristal avizelerin evlerin tavanlarını süslediği yakın tarihi hatırlıyorsunuz değil mi? Ne kadar çok kristal o kadar çok ışık kırılması demekti ve o avize salondaki bütün dikkatleri üzerine çekmede tam bir uzmandı. Kristal avizeler günümüz için biraz demode olsa da, tarihi mekânlardaki güzelliği ve görkeminin yerini hiçbir aydınlatma modelinin dolduramayacağını da biliyoruz.

2#

Tavan aydınlatmasında ihtişamlı kristal avizeler yerini uzun zamandır mini avizeler ve sarkıtlara bırakmış durumda. Örneğin birbirinden farklı renk ve geometrik şekillerde tasarlanan sarkıtlarla oldukça modern/estetik bir ortam yaratmak mümkün. Sarkıtların boyları kullanıldığı mekâna göre değişiklik de gösterebiliyor, salonda daha kısa sarkıtlar tercih edilirken mutfakta çok daha uzun sarkıtlar kullanılabiliyor.

3#

Duvara sabitlenmiş meşalelerle yapılan aydınlatma stilini Orta Çağ filmlerinden hatırlarsınız… İşte o stilin günümüzdeki karşılığı duvara monte edilmiş lambalar, yani apliklerdir. Aplikler genel ortam aydınlatmasından daha çok bölgesel aydınlatma için kullanılır ve bu da genellikle simetrik unsurlar gözetildiğinden en az iki adetle sağlanır.

4#

Uzun zamandır bilinen ve işlevselliğini kaybetmeyen başka bir dekoratif aydınlatma yöntemi de abajurdur. Fransızca “abat-jour” sözcüğünden dilimize geçen kelime “ışık kısar” anlamına geliyor, bunun nedeni de lambanın etrafında ışığı nispeten azaltan siperlik bulunması. Günümüzde sınırsız sayıda tasarıma sahip abajur modelleri bulunmakta…

5#

Ev ve ofislerde sıklıkla tercih edilen lambader ise ayaklı lambaya verilen isimdir. Abajur gibi sehpa ya da herhangi bir nesne üzerine yerleştirmenize gerek duymaz, uzun ayakları sayesinde odanızda dilediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Fakat genellikle oturma alanından bir adım geriye konulan lambaderden bu sayede daha yumuşak ışık almak hedeflenir.

6#

Son teknoloji aydınlatma ürünü ise kablosuz aydınlatma, diğer bir adıyla akıllı aydınlatma… Ampulün yanması veya kapanması uzaktan kumandayla kontrol edilebilirken, artık o da yerini mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilirliğe bırakmış durumda. Akıllı aydınlatmada cihaz markasının sunduğu seçeneklere göre dilediğiniz ışık rengi seçimini de yapabiliyorsunuz.

7#

En eski aydınlatma yöntemlerinden olan mum ışığı da ironik biçimde günümüzde “dekoratif” aydınlatmanın vazgeçilmez öğelerinden biri haline geldi. Farklı ebatlar ve farklı renklerdeki mumlarla ortama hem ışık hem de ihtiyaç duyulan ambiyansı vermek fazlasıyla mümkün. Her ne kadar yakın zamanda teknolojik versiyonu LED mumlar devreye girmiş olsa da kanımızca yavaş yavaş eriyen bir mum kadar dekoratif olabilmeleri mümkün değildir.

 1,215 okunma

akin aksoy