Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18233
post-template-default,single,single-post,postid-18233,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DEFALARCA İZLESEM BIKMAM DEDİRTEN 23 TÜRK FİLMİ

“İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi.” demiş ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini. Ne var ki bir yönetmen yaptığı filmi kusursuz olarak nitelese bile seyirciden farklı farklı geri dönüşler alması fazlasıyla mümkün. Bu listedeki filmler ise hepimizde ortak duygular uyandıran, defalarca izlesek de kusurlarına değil hissettirdiklerine odaklandığımız ve çoğu nostaljik Türk filmlerini içeriyor.

Evlerimizi neşelendiren kalabalık aile filmleri
türk filmi, türk sineması

Türk Sineması’nda “kendini iyi hisset” filmlerinin başında kalabalık aile filmleri gelir, hele bir de ekranda boy gösterenler arasında Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan, Kemal Sunal gibi duayen isimler varsa. Bu filmler genellikle büyük bir evde bir arada yaşayan insanların komik ama seyirciye samimi duygular yükleyen hikâyelerinden oluşurlar. İşte size türünün üç örneği: Gülen Gözler, Neşeli Günler ve Süt Kardeşler.

Bir miktar hüzün barındıran romantik filmler

Bildiğiniz gibi aşk ve romantizm kaçınılmaz olarak bir miktar hüzün de içerir, tavsiye edeceğimiz romantik filmlerde de ister istemez biraz hüzünleneceksiniz. Duvarda asılı bir kadın resmine âşık olan boyacı Halil, sevgiye emek vermek gerektiğini öğreten Asya, İlyas ve Cemşit, öksürük nöbetleri geçiren Nalan’a derin bir aşk besleyen Kenan. Yani; Sevmek Zamanı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Hıçkırık.

Seyretmelere doyamadığımız Şener Şen filmleri
türk filmi, türk sineması

Şener Şen’in filmlerle hayat verdiği efsane karakterleri sayalım desek her birimiz en az beş isim sayabiliriz. Bu karakterlerin değilse bile filmlerin ortak özelliği yüzümüze tuhaf bir gülümseme yerleştirmesidir. Çünkü komik olayların muhatabı olan başroldeki karakter genellikle başkaları tarafından mağdur edilmektedir. Bunun örneği üç film ise elbette Züğürt Ağa, Namuslu Namussuz ve Muhsin Bey’dir.

İçinden İstanbul geçen filmler
türk filmi, türk sineması

Güzel ülkemizin neresinde yaşıyor olursak olalım dünyanın gözde şehirlerinden İstanbul’u bir film karesinde de olsa görmek hepimize iyi gelebilir. Tabii işin içine senaryolardaki dramatik unsurları katmıyoruz. İlk önerimiz Nuri Bilge Ceylan’ın bol ödüllü filmi Uzak… İkincisi Sadri Alışık’ın rol aldığı siyah-beyaz film Ah Güzel İstanbul, üçüncüsü Orhan Kemal’in romanından uyarlanan ve köyden kente göçü konu alan Gurbet Kuşları.

Büyümüş de küçülmüş dedirten çocukların filmleri

Şimdilerde 50-60 yaşına ulaşmış isimlerin çocukluk yıllarında rol aldığı filmler için aslında “sadece çocuk filmleridir” diyemeyiz. Çünkü size tavsiye edeceğimiz Yumurcak, Ayşecik ve Afacan filmlerinde başroldeki minik oyuncuya Filiz Akın, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın gibi büyük isimler de eşlik etmektedir. Ve evde çocuklarınızla yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri bu filmleri seyretmek olabilir.

Uluslararası yarışmalarla adından söz ettiren filmler

Semih Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Yusuf Üçlemesi’ni birbirinden ayırmamız haksızlık olur. Bu yüzden Yumurta, Süt ve Bal filmlerini sırasıyla izleminizi önereceğiz. 64. Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile 90. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü için aday adayı olan ve Can Ulkay’ın yönettiği Ayla ise diğer önerilerimiz.

Dizi film gibi art arda seyretme şansımız olan seri filmler
halit akçatepe, ertem eğilmez

Aynı karakterlerin, belli bir kurgunun devamı olan filmlerde yer alması ile seri filmler meydan gelir. Ve seri filmlerin çoğunluğu seyirci tarafından yüksek not almış, devamı gelsin diye beklenen filmlerden oluşur. Tıpkı Hababam Sınıfı, Turist Ömer ve Gırgıriye serisi gibi. Karakterlerini ailemizden biri gibi tanıdığımız ve ekranlarda defalarca görmekten sıkılmadığımız bu filmleri art arda dizerek seyretmeniz bizim size tavsiyemiz.

 1,233 okunma

akin aksoy