Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7351
post-template-default,single,single-post,postid-7351,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Efsanevi Oyuncu Sadri Alışık Ve Karakter Oyunculuğunu Konuşturduğu 8 Film

Türk sinemasında derin iz bırakan Sadri Alışık tam anlamıyla bir karakter oyuncusuydu. En bilinen rolü onu bir komedi fenomenine dönüştüren Turist Ömer olsa da Sadri Alışık dramlarda da başarılı oyunculuğuyla göz doldurdu. Halkbank Kültür ve Yaşam, sahneyi Ayhan Işık, Filiz Akın, Erol Büyükburç gibi birçok ünlü oyuncuyla paylaşan Sadri Alışık ve canlandırdığı karakterler ile renk kattığı 8 filmi gururla sunar.

Yırtık Niyazi
yeşilçam, türk sineması

Sırrı Gültekin’in yönettiği film, yoksulluğun aşkı gölgelediği bir hikâyedir. Sadri Alışık’ın canlandırdığı Yırtık Niyazi ile Gül birbirlerine âşık olurlar fakat Gül’e assolistlik teklif eden Tanju ilişkilerinde sorunlara sebep olacaktır. 1971 yılında gösterime giren filmde şarkıcı Gül rolünü Feri Cansel oynar.

Ah Güzel İstanbul
yeşilçam, türk sineması

Sadri Alışık’ın başarıyla canlandırdığı varlıklı ama iflas etmiş bir ailenin son temsilcisi olan Haşmet, eskiden kendilerine ait olan yalının bahçesinde bir kulübede yaşar ve sokaklarda fotoğraf çekerek geçimini sağlar. Ünlü olma sevdasıyla İstanbul’a gelen Ayla Algan’ın kötü yola düşmesinden korkar ve ona elinden geldiğince yardım etmeye karar verir. Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1966 tarihli Ah Güzel İstanbul işte bu yardımseverlikten doğan aşk hikâyesini konu alır.

Turist Ömer Boğa Güreşçisi
yeşilçam, türk sineması, turist ömer

Sadri Alışık ismini duyunca ilk akla gelen Turist Ömer serisi olur. 1971 tarihli bu macerasında Turist Ömer, boğa güreşleriyle ünlü İspanya’yı ziyaret ediyor ve yolda yürürken, ünlü bir şarkıcıya ait olan bir cüzdan buluyor. Bahtı, üzerine ödül koyulmuş bu cüzdan ile değişecekken talihsizlikler yakasını bırakmıyor ve bir banka soygununa karışıyor. Hulki Saner imzası taşıyan bu komedide Erol Büyükburç da yer alıyor.

Serseriler Kralı
yeşilçam, türk sineması

Sadri Alışık, Filiz Akın ile beraber başrollerini paylaştığı bu filmde de yardımseverliğiyle, iyi niyetiyle izleyicilerinin kalbini kazanıyor. Osman’ın derin bir aşkla bağlı olduğu Fatma’nın kızı Boncuk’un amansız bir hastalığı vardır ve tedavisi için çok para gerekmektedir. Yufka yürekli hokkabaz Osman, bu parayı bulmak için her şeyi göze alacaktır.

Turist Ömer Uzay Yolunda
sadri alışık, yeşilçam, türk sineması, turist ömer

Sevmediği bir kadınla zorla evlendirilmek üzereyken ışınlandığı Orin 7 gezegeninde Atılgan uzay gemisine teslim edilen Turist Ömer, elbette uzay gemisinin de altını üstüne getirecektir. Komik ama tuttuğunu koparan karakter, “Kabakulak” ismini taktığı Mr. Spock, Kaptan Kirk ve Dr. McCoy ile beraber tuz düşkünü canavarı alt etmeyi başarır. Turist Ömer serisinin son filmi olan 1973 tarihli yapım, Türk komedi sinemasının unutulmaz eserleri arasında yerini almıştır.

Darıldın mı Cicim Bana?
sadri alışık, yeşilçam, türk sineması

Ankara’dan İstanbul’a giden iki kafadarın başına türlü olay açılır, biri mektupla tanıştığı sevgilisini diğeri kendisini kurtaracağına inandığı zengin amcasını aramaktadır. Sadri Alışık’a Yusuf Sezgin’in eşlik ettiği 1970 tarihli filmi Atıf Yılmaz yönetmiştir.

Boyacı
sadri alışık, yeşilçam, türk sineması, turist ömer

Sırrı Gültekin’in yönettiği 1966 tarihli filmin ana karakteri Boyacı Mahmut, bir gün yolda bir cüzdan bulur ve hayatı tamamen değişir, çünkü bu cüzdan fakirlik günlerinin ardından başına konan talih kuşunun müjdesidir. Ama ne yazık ki işler güllük gülistanlık ilerlemez ve Boyacı Mahmut’un başına türlü olay açılır.

Turist Ömer
sadri alışık, yeşilçam, türk sineması, turist ömer

1964 tarihli ilk Turist Ömer filmi, senelerce milyonları kahkahalara boğacak Turist Ömer filmlerinin ilkidir. Hulki Saner’in yazıp yönettiği filmde, bir karışıklık sonucu zengin olan Turist Ömer, zenginliğin tadını alınca eski günlerini unutmaz ve zor durumdakilere yardım eder. Fakat elindeki paranın peşinde başkaları da vardır ve onlardan kurtulmak o kadar da kolay olmayacaktır.

 2,388 okunma

akin aksoy