Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19561
post-template-default,single,single-post,postid-19561,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ONLAR EN ÇOK GÜLDÜĞÜMÜZ FİLM KARAKTERLERİ

Kişiyi bulunduğu yerden alıp bambaşka dünyalara götürmesi sinemanın en güzel taraflarından biridir. Usta yönetmenler, zekice yazılmış senaryolar, büyük oyuncular vasıtasıyla tüm düşünceleri bir süreliğine kenara bıraktırıp neşeyle güldürmeyi en iyi o bilir. Hayatımızda iyi ki sinema var demek için bu bile başlı başına bir neden. Gelin, Türk Sineması’ndaki duayen oyuncuların hayat verdiği en komik karakterleri hatırlayarak hep birlikte gülümseyelim.

1#

1964 ile 1973 yılları arasında çevrilmiş 10 serilik filmin adı Turist Ömer… Sadri Alışık’ın hayat verdiği, şapkası ve selam duruşuyla zihinlerde yer eden ana karakterin adı da Turist Ömer’dir. Yamyamlar Arasında, Uzay Yolunda, Boğa Güreşçisi, Dümenciler Kralı gibi isimleri olan seride Ömer, maceralarıyla güldüren en komik sinema karakterlerindendir.

2#

Kült film serisi Hababam Sınıfı’nın değişmez karakteri Şaban, daha doğrusu arkadaşlarının taktığı lakap eşliğinde İnek Şaban, sinemamızın en komik karakterlerinden biridir. Kemal Sunal’ın canlandırdığı bu saf mı saf delikanlı, özellikle filmin yayınlandığı ilk yıllarda mimiklerinden kurduğu cümlelere kadar büyük ilgi çekmiş, ekran başında en çok onun görüneceği sahneler beklenmiştir.

3#

Hababam Sınıfı film serisinin en komik karakterlerinden biri de Beden Eğitimi öğretmeni, şahsına münhasır kişilik Ekrem Hoca’dır. Yani öğrencilerinin taktığı lakapla Badi Ekrem. Kırmızı eşofman takımıyla görmeye alışık olduğumuz, fazla özgüveni yüzünden başına sürekli iş açan bu sevimli karaktere hayat veren oyuncu ise Şener Şen’dir.

4#
adile ana, saadet

Turşucu Kazım Efendi’nin inatçı eşi, altı çocuğun annesi, palavracı Ziya’nın yengesi, Neşeli Günler filminin Saadet Hanım’ı Türk Sineması’nın en komik karakterlerinden biridir. Kocasına duyduğu öfke yüzünden onu gülerken görmek pek de mümkün değildir ama onun öfkesi zaten seyirciyi kahkahaya boğmak içindir. Adile Naşit, bu unutulmaz karakterin bütünleştiği oyuncudur.

5#
zeki metin, himmet, hayret

Köyden İndim Şehre filminin bütün kadrosu tıpkı sıraladığımız diğer filmler gibi usta komedyenlerden oluşan harika bir ekibe sahiptir. Tarla sürerken bir küp altın bulan ve bozdurmak için şehre giden dört kardeşin komik maceraları anlatılır filmde… Büyük ağabeyler Himmet (Zeki Alasya) ve Hayret’in (Metin Akpınar) kardeşlerine yol gösterme çabaları ise belki de filmin en komik sahneleridir.

6#
sabahat

Komedi film serisi Gırgıriye’de Perran Kutman’ın canlandırdığı, akıllara geldiği an yüzleri de güldüren karakter Sabahat, Türk Sineması’nın en komik karakterlerinden biridir. Darbukatör Bayram’ın sevdiği kız Güllü’nün annesidir Sabahat… Bayram’ın babası Emin’le bitmek bilmeyen atışmaları, Güllü’yü artist yapma sevdası film boyunca seyirciyi gülmekten kırar geçirir.

7#

Ayşen Gruda’nın hayat verdiği en komik karakterlerden biridir Fikret… Gülen Gözler filminde Yaşar Usta ile Nezaket Hanım’ın beş kızından en büyüğü odur. Ne var ki kendisine âşık olan ve her fırsatta aşkını ilan etmekten çekinmeyen Vecihi’yle evlenmek için babasını ikna etmesi gerekmektedir. Çok güldüren yer yer de hüzünlendiren bu filmin neşeli karakterlerinin başında gelir.

 1,885 okunma

akin aksoy