Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9860
post-template-default,single,single-post,postid-9860,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Sakin Şehir Kavramı ve Ülkemizin Sakin Şehirleri

Her geçen gün teknoloji ilerliyor, yeni icatlar ve yeni fikirler hayatımızı değiştiriyor. Hayat bir yandan kolaylaşırken bir yandan hızlanıyor ve bu hız özelikle büyük şehirlerde yaşayanlar için zaman zaman çok yorucu oluyor. Milenyumla beraber dünya çapında gündeme giren “cittaslow” ya da “sakin şehir” kavramı ise başka bir kent deneyimi sunuyor. Bu listemizde sakin şehir nedir ne değildir bir bakıyor ve güzel ülkemizin birbirinden huzurlu “sakin şehir”lerini sunuyoruz.

1#

Sakin şehir, küreselleşme ve gelişen teknoloji sonucunda her an bir yerlere yetişmek için koşturarak yaşamak zorunda kalan kent insanına bir alternatif sunmak için hayata geçirilen bir kavram. Hayatın daha zahmetsiz, kendiliğinden aktığı, insanların devamlı bir yerlere yetişmek zorunda hissetmediği bir hayatı amaçlıyor.

2#

Günümüzde dünyanın 30 ülkesine yayılmış 241 sakin şehir var bunların 14 tanesi ise ülkemizde bulunuyor. Bu unvanı kazanmak için çeşitli kriterlere uyum sağlamak ve tabii ki Cittaslow Birliği’ne başvuruda bulunmak gerekiyor.

3#

Sakin şehirde hayatın en önemli özelliklerinden biri yavaşlık. Yaşadığımız ana odaklanmak ve yaşamın tadını çıkarmak, güzellikleri sindirmek ve en önemlisi kendinize zaman ayırmak bir sakin şehirde deneyimleyebileceklerinizin ana fikrini oluşturuyor.

4#

Bu fikrin ana kriterlerinden biri de şehrin kendi kendine yetmesini sağlamak. Küçük esnafı, yerel üretimleri destekleyerek, şehrin kendi imkânlarını ve kaynaklarını kullanarak kent ruhunu yaşatmak. Ülkemizin dört bir yanında 14 adet sakin şehir bulunuyor ve bunlara her geçen gün yenileri ekleniyor.

5#

Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada denizin güzeller güzeli mavisini ve çam ağaçlarının yeşilini bir arada barındıran Muğla Akyaka, Türkiye’deki ilk “cittaslow” olan Ege’deki Seferihisar, Aydın’a bağlı Yenipazar, Ege Denizi’nin ortasındaki Gökçeada, yerel Ege kültürünü tanıyabileceğiniz sakin şehirlerimiz.

6#

Akdeniz Bölgesi’nde ise Isparta iline bağlı olan geleneksel el sanatlarının hala devam ettirildiği Yalvaç ve Eğirdir Gölü’nü izlemeye doyamayacağınız Eğirdir huzur dolu, yavaş şehirler listesinde yer alıyor.

7#

Karadeniz Bölgesi’nde “sakin şehir” unvanını kazanan son şehrimiz Gerze, Ordu’dan yeşiliyle meşhur Perşembe ve Ortaçağ’dan kalma yapılara da ev sahipliği yapan Artvin’e bağlı Şavşat keşfedilmeyi bekleyen sakin şehirlerimiz.

8#

Yavaş yaşamı deneyimleyebileceğiniz şehirlerimiz arasında Sakarya’ya bağlı Taraklı, Şanlıurfa’nın saklı cenneti Halfeti ve Türkiye’nin en uzun şelalesinin de bulunduğu Uzundere de yer alıyor.

 2,813 okunma

akin aksoy