Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22352
post-template-default,single,single-post,postid-22352,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BASKETBOL MAÇLARINDAN DAHA ÇOK KEYİF ALMANIZI SAĞLAYACAK TERİMLER

Her takımda 5 kişi olmak üzere 10 kişiyle oynanan, topu, yüksekliği 3,05 metre olan çemberden geçirmek için mücadele edilen, 10’ar dakikalık (NBA’de ise 12’şer dakikalık) 4 periyottan oluşan, ikinci periyodun ardından 15 dakika devre arası molası verilen basketbol, seyretmesi en keyifli spor dallarından biridir. Bu seyri çok daha keyifli hale getirmenin yollarından biri şüphesiz ki spikerin maçı anlatırken kullandığı terimleri bilmekten, maça yabancı kalmamaktan geçiyor. 🙂

Smaç, Alley Oop, Asist, Box out, Blok, Buzzer, Airball Nedir?

Smaç, hücum oyuncusunun sıçrayıp potaya tutunarak topu atması ve sayı yapmasıdır. Alley Oop, potaya yakın atılan bir pası havada yakalayan oyuncunun, topu hiç sektirmeden smaç basmasına denir. Asist, bir oyuncunun arkadaşına verdiği pasın sayı olmasıyla sonuçlanmasıdır, daha doğrusu sayı ile sonuçlanan pastır. Box out, pota altı mücadelede rakip oyuncuya sırtını dönerek potadan seken topu rakibin almasını engellemeye çalışmasına denir. Blok, savunma oyuncusunun, hücum oyuncusunun şutunu engellemesidir. Buzzer, periyot bitmek üzereyken topun baskete gönderilmesidir. Airball ise şut atıldığında topun çembere ve potaya değmemesidir.

Ribaunt, Crossover, Dribbling, Penetration, Jump Shot, Pick&Roll Nedir?

Ribaunt, potadan seken topun hücum veya savunma oyuncusu tarafından kontrol edilmesinde denir. Crossover, oyuncunun elindeki topu bacaklarının arasından, önden, arkadan dolaştırıp el değiştirerek savunma oyuncusundan kaçırmasıdır. Dribbling, sektirerek top sürme hareketidir. Penetration veya oyuncunun penetre etmesi, hücum oyuncusunun potaya doğru hızlı bir şekilde hareketlenmesidir. Jump shot, hücum oyuncusunun sıçrayarak kullandığı şuta denir. Pick&Roll ise oyuncunun, topu tutan takım arkadaşının yanına gelip perdeleme yaparak potaya doğru hareketlenmesi ve pası alarak sayı yapmasıdır.

Turnike, Double-Team, Hang Time, Palming, Time Out Nedir?

Turnike, hücum oyuncusunun topu elinde tutarak potaya doğru iki adım attıktan sonra sayı yapmasıdır. Double-team, rakip oyuncuya ikili savunma yaparak baskı oluşturmaya denir. Hang time, şut, smaç veya turnike için sıçrayan oyuncunun havada kalma süresine verilen isimdir. Palming, oyuncunun dribbling yaparken yani topu sektirerek sürerken elini topu avuçlayacak şekilde alta getirmesidir, diğer bir anlatımla topu taşımasıdır. Time out, maç içerisinde mola almaktır.

Double Dribble, Turnover, Charging, Panya, Panyalı Şut, Serbest Atış Nedir?

Double Dribble, topu çift elle sektirerek ilerlerken topu tutup tekrar sürmeye başlamakla oluşan kural hatasıdır. Turnover, kötü pas, foul yapma, topu dışarı çıkarma veya rakibe kaptırma gibi nedenlerle topu kaybetmeye denir. Charging veya hücum faul, hücum eden takımdan bir oyuncunun savunma oyuncusuna faul yapmasıdır. Panya, potanın arkasındaki kare alana denirken buraya çarparak potaya giren atışlara panyalı şut adı verilir. Serbest atış ise faul sonrasında ortaya çıkan, serbest atış çizgisinden atılan ve bir puan değerindeki atış türüdür.

 5,399 okunma

Derya Ülkar