Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23268
post-template-default,single,single-post,postid-23268,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BAROK MİMARİYİ YAŞATAN GÖSTERİŞLİ YAPILAR

Barok, 14. ve 18. yüzyıllar arasında farklı sanat dallarında kendini gösteren bir anlatım biçimidir. Barok mimari ise özellikle 16 ile 18. yüzyıllar arasında ortaya çıkarak uygulandığı mimari eserler ile günümüze asırlar öncesinden sanatsal esintiler getirmektedir. Listemizde, dünyanın en gösterişli yapılarında gözlemlediğimiz bu stilin örneklerine yer veriyoruz.

1#

İtalyancası “la Fontana di Trevi” olan ve dilimize “Üç Yol Çeşmesi” olarak çevirebileceğimiz yapı, daha çok “Aşk Çeşmesi” olarak bilinir. Ortasında Poseidon, Demeter ve Hygieia heykelleri olan eser, barok stilinde tasarlanmış Roma’daki en büyük çeşmedir. 18. yüzyılda Nicola Salvi’nin tasarladığı yapı, Giovanni Paolo Pannini tarafından tamamlanmıştır.

2#

Almanya’nın Saksonya eyaletinde yer alan Dresden’in en ünlü barok yapısı Zwinger Sarayı’dır. İnşası 1728 yılında tamamlanan saray, avlusu, havuzları, heykelleri, süslemeleriyle barok tarzın bütün özelliklerini içermektedir.

3#

UNESCO tarafından 1987 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilen, İngiltere’nin Oxfordshire şehrindeki Blenheim Sarayı, kraliyetle ilgisi olmadığı ve düklerin yaşadığı bir malikâne olmasına karşılık “saray” olarak tanımlanan tek yapıdır. 18. yüzyılda inşa edilen yapı, tüm detaylarıyla barok mimarinin başyapıtları arasında geçmektedir.

4#

1661’de yapımına başlanan ve farklı yıllarda genişletilen Versay Sarayı, Fransız barok döneminin son izlerini taşır. Peyzaj mimarisiyle de öne çıkan eser, bahçesiyle birlikte UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Mirası ilan edilmiştir.

5#

İspanya kraliyet ailesinin Madrid’deki konaklamaları için kullanılan Madrid Kraliyet Sarayı, İtalyan mimarlardan Filippo Juvarra ve Giovanni Battista Sacchetti tarafından tasarlanmıştır. 18. yüzyıl eseri olan ve barok özellikler sergileyen sarayın 3.418 odası bulunmaktadır.

6#

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yer alan ve inşasına mimar Fischer von Erlach tarafından 1716 yılında başlanıp, mimarın ölümünün ardından oğlu tarafından 1737 yılında tamamlanan St. Charles Kilisesi, tümüyle değilse de giriş kısmı gibi bazı detaylarında barok özellikler taşıyan önemli bir yapıdır.

7#

İstanbul’un Çemberlitaş semtinde yer alan Nuruosmaniye Camii, Türk barok üslûbunu yansıtan ilk camii unvanına sahiptir. Yüksek merdivenlerle iki taraftan giriş kapısına ulaşılabilen kare planlı cami, 1748-1755 yılları arasında inşa edilmiştir.

 3,905 okunma

Derya Ülkar