Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12271
post-template-default,single,single-post,postid-12271,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
köpek türleri

Anadolu’nun Minnet Duyulası 6 Köpek Türü

Büyükşehirlerde de öyle ama Anadolu’da, özellikle hayvancılıkla uğraşan bölgelerde köpekler ailenin en sevilen, en çok ilgi gösterilen fertlerinden biridir. Onlar, sadece emektar halleriyle değil var oluşlarıyla Türkiye’nin en özel değerleridir. Topraklarımıza ait köpek türleri, koruma altına alınarak, üretim çiftlikleri kurularak, uluslararası kuruluşlara katılım sağlanarak yaşatılmaya ve tanıtılmaya çalışılıyor. Bu gösterişli arkadaşlarla karşılaşmak her zaman mümkün olmayabilir, içlerinden 6 tanesini sizin için listemize konuk ediyoruz.

1#
anadolu köpekleri

Burun biçiminden dolayı çatalburun adı verilen köpek, sakinliği ve keskin koku alma yetisi sayesinde av, arama kurtama ve narkotik polis köpeği olabilirken, sevecen yapısı nedeniyle de çocuklarla en iyi anlaşan köpektir. Memleketi ise Mersin-Tarsus’tur.

2#
anadolu köpekleri

Geçmişi 4000 yıl önceye ve Orta Asya’ya kadar uzanan alabay, sadık ve korumacı yapısının yanı sıra korkusuz ve geri adım atmayan tarafıyla da sürülerin lider nitelikli çobanıdır. Fakat alabayın yabancılarla arası pek de iyi değildir ve karşılaşıldığında gözlerinin içine bakılması çok tavsiye edilmez.

3#
anadolu köpekleri

Akbaş, Batı ve Orta Anadolu’nun, özellikle de Eskişehir’in en zeki ve sadık sürü köpeği olarak ün yapmıştır. Sahibini, misafiri, dost ve düşmanı ayırt edebilen bir canlı olarak, sahibi herhangi bir talimatta bulunmadığı sürece saygılı ve sakin kalabilir. En belirgin özelliklerinden biri bağımsızlığına düşkün olmasıdır.

4#
anadolu köpekleri

Güçlü, hızlı, cesur… Bunlar bir karabaşın en belirgin özellikleridir. Burun, göz çevresi ve kulaklarındaki siyahlık nedeniyle bu ismi alan köpek bir kangal türüdür ve zorlu iklim şartlarına dayanıklıdır. Anadolu çoban köpeği karabaş, insanlara karşı şefkatlidir fakat dünyada kurtlara kafa tutan nadir köpeklerdendir.

5#
anadolu köpekleri

İnsanda görür görmez sarılma isteği uyandıran Kars çoban köpeği, yabancılara şüpheyle yaklaşan, son derece zeki, kuvvetli ve pençelerini kullanmaktan çekinmeyen bir köpektir. Sığır sürülerinin bekçisi olan bu karizmatik canlı dağlık alanların koşullarıyla uyumludur.

6#
anadolu köpekleri

Türklerin Orta Asya’dan göçüne eşlik eden kangallar o gün bugündür insanımızla kadim dostluklar kurmaya devam etmiştir. Dünyanın tanıdığı bir ırk olan köpek hakkında efsaneler, hikâyeler bile üretilmiştir. Gücü, hâkimiyeti, cesareti, hızı dillere destandır ama bunlar kadar önemli bir niteliği de insanlarla kurduğu sevgi bağıdır.

 1,584 okunma

akin aksoy