Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19431
post-template-default,single,single-post,postid-19431,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÜLKEMİZDEN ŞEHİR MANZARALARI

Bazı şehirler şiir, bazıları roman, bazıları kısa bir öykü gibidir. Türü ne olursa olsun hepsinin anlatacak bir hikâyesi vardır illa ki… O hikâyeleri anlamak için ya okumak ya da gidip caddelerinde, sokaklarında dolaşmak gerekir… Bazen de sadece fotoğraflarına bakmak yeterlidir. Siz de bakar mısınız, bu şehir manzaraları hangi hikâyeleri anlatıyor?

1#

Bazı şehirler insana benzer… Sever ve küser. Güler ve ağlar. Coşarak eğlenir… Yeri gelir yas bile tutar. Her şeyin yakıştığı şehirlerdir onlar.

2#

“Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum / Gün gelir aşklarıyla anılır şehirler anılırsa / Niyetim sevdalı sözler etmek de olmasa / İzmir için ne yazarsam sana adıyorum!”

3#

Destan anlatıcısı bir şehri dinlemek gibisi yoktur. Bu işte o kadar hünerlidir ki o şehirler, tüm hikâyeyi gözlerinizin önüne seriverir.

4#

Huzur uzaklarda değil senin içindedir derler. Belki de çok yakın ama keşfedilmeyi bekleyen bir yerlerdedir huzur…

5#

Caddelerinde de yürüsen aynı sahillerinde de, sözü geçen bir tek yazdır buralarda… Ne mavisi biter ne yeşili, ne gecesi dert olur ne güneşi.

6#

Birbirinin güneşini kesmemek üzere sıralanmış evler, birbirine hikâyelerini anlatır Mardin’de… O hikâyeler birikir birikir ve Mezopotamya’ya akar.

7#

Kışları sert geçen şehirlerin, dili az söylese de gözleri konuşur. Gözleriyle anlatır o şehirler sakladıklarını, sevdiklerini, özlemlerini…

 853 okunma

akin aksoy