Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28132
post-template-default,single,single-post,postid-28132,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN MİNİK KÖPEK TÜRLERİ

İnsanlar ve hayvanlar arasında çok derin bir yakınlık ve duygusal bağ var. En sadık dostlarımız olan hatta yuvamızı paylaştığımız aile üyelerinden biri haline gelen sevimli patilerin en minik ırklarını, özelliklerini ve temel bakım ihtiyaçlarını listeledik.

1#

Minyatür kaniş olarak da bilinen Toy Poodle, çok enerjik olmasının yanı sıra sadakati ile ünlü. Zekâsı ile şaşırtan ve sevdiklerini korumak söz konusu olduğunda boylarını aşan tepkiler gösteren bu ırkın ağırlığı 3-4 kg arasında değişiyor. Aslında Almanya kökenli olan Toy Poodle, Fransa’da çok popüler olduğu için ülkenin millî köpeği haline gelmiş durumda. Antik Mısır ve Roma dönemindeki eserlerde iri cüsseye sahip avcılık yetenekleri ile ünlü Poodle ırkına ait figürler ve heykeller bulunsa da minik cüsseli Toy Poodle, 16. yüzyılda Avrupa’da yetiştirilmeye başlanmış.

2#

Şivava olarak telaffuz edilen Chihuahua’lar, 20 cm boyları ve yaklaşık üç kiloluk cüssesi ile dünyanın en küçük köpek ırkları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşan bu köpeklerin hem kısa hem uzun tüylere sahip iki farklı cinsi bulunuyor. İlk olarak Meksika’da yetiştirilen ve kısa sürede ülkenin sembolü haline gelen bu cinsteki köpeklerin kürklerinde katman bulunmadığı için soğuk havalarda giysi ile korunması gerekiyor.

3#

Arkadaş canlısı ve heyecanlı Pug, tıknaz vücudu ve kırışık yüzündeki şaşkın ifadesi ile ünlü. Çin kökenli bu ırkın basık burnu, kaslı beden yapısı, kısa parlak tüyleri en belirgin özellikleri. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen bu köpeklerin ağırlıkları 6 ila 8 kg arasında değişiyor. Bu ırkın bakımı diğer türlere göre biraz zahmetli ve hasta olma riskleri anatomik yapılarından dolayı daha fazla. Evcilleştirilen en eski ırklardan biri olan Pug’lar, 16. yüzyılda Hollandalılar tarafından Japonya’dan Avrupa’ya getirilmiş.

4#

Çin kökenli Shih Tzu, parlak ve yoğun tüylerinin altında asil bir görüntüye ve insan aşığı bir mizaca sahip. Türkçe “Şitsu” olarak telaffuz edilen bu ırk, diğer evcil hayvanlarla da iyi geçiniyor. 4 ila 7 kg arasında değişen ağırlıkları ile sevimli bir kucak köpeği olan Shih Tzu, Tibetan Lhasa Apso ırkı ile yerli Pekingese ırkın melezi. Neşeli, oyuncu, özgür ruhlu ve zekâsı ile ön plana çıkan Shih Tzu’lar, aynı zamanda inatçı karakterleri ile biliniyor.

5#

Pomeranyalı ya da Pomeranian olarak bilinen bu ırk, sahiplerine olan sadakatleri ile ünlü. Çok tüy dökmeyen bu ırkın bakımı kolay olsa da düzenli taranması gerekiyor. Çocuklarla ve kedilerle iyi anlaşan bu cins köpekler yabancılara karşı sahiplerini koruma içgüdüsünden dolayı agresif tavırlar sergileyebiliyor. Günlük hafif tempo yürüyüş ve evde oynanan oyunlar enerjisini atmak için yeterli oluyor. Pomeranian’ların atası Kuzey Kutbu’nda yaşayan iri yapılı ve güçlü köpekler olan Büyük Pyrenees ile Spitz’e kadar uzanıyor. Ana vatanı, Almanya’nın doğusu ve Polonya’nın batısını kapsayan Pomeranyan bölgesi olan bu ırkın minik cüssesi onların çok iyi bir bekçi köpeği olmasına engel olmuyor.

6#

Popüler ırklar arasında yer alan Pekinez’lerin geçmişi 700 sene öncesine, Çin Hanedanlığı’na kadar uzanıyor. Yoğun tüy yapısı ve yelesinden dolayı aslana benzetilen Pekinez’ler, kısa boylarına rağmen zarif bir beden yapısına sahip. Tüylü ve basık yüzü olan bu ırk; sevgi dolu, cesur ve inatçı mizacı ile tanınıyor. Tüy bakımı diğer ırklara göre daha özen gerektiren bu cinsin düzenli olarak taranmaları gerekiyor. 6 ila 7 kg arasında değişen ağırlıklara sahip olan Pekinez’ler uyumlu ve oyuncu halleri sebebiyle çocuklu ailelerin yuvalarını paylaştıkları ırklar arasında yer alıyor.

7#

Oldukça sevimli bir görünümü olan Morkie, Malt ve Yorkshire ırklarının melezi. Sevdiklerinden ve sahibinden sürekli ilgi bekleyen bu ırk, kucak köpeği olarak da biliniyor. Kalabalık ailelerde daha mutlu olan ve yalnız kalmaktan hoşlanmayan Morkie’ler bağ kurdukları kişileri ve sahiplerini kıskanarak trip bile atabiliyor. Ağırlıkları 2 ila 6 kg arasında değişen bu cinsteki köpekler uzun ve yoğun tüylere sahip olmalarına rağmen tüy dökmüyor.

 1,493 okunma

Derya Ülkar