Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19782
post-template-default,single,single-post,postid-19782,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN İNCESİNDEN EN PARLAĞINA KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

“Herhangi bir kumaş kenarı ile kadifenin kenarı arasında bir fark vardır.” der, Kısasa Kısas isimli oyununda Shakespeare… Gerçekten de öyledir, örneğin ipek böceği kozasının temellerini attığı bir kumaşla herhangi bir makinede üretilen kumaş arasında fark olacaktır illaki… Kimi insanlık tarihi kadar eski kimi son yüzyılın icadı kumaş çeşitlerinden sizin favoriniz hangisi?

1#

Nemi emen, vücudun hava almasını sağlayan yün kumaş, koyun tüylerinden elde edilmiş doğal iplik dokumasıdır. Yün kumaşlar farklı ağırlık ve örgülerde olabilirler. Kırışmaya karşı dayanıklıdır fakat yanlış ütülemeye maruz kalırsa keçeleşir. Çok sıcak suyla yıkamak da yün kumaşı bozabilir.

2#

Yün kumaş çeşitlerinden olan kaşmir, keçi tüyünden yapılan oldukça ince ve yumuşak dokulu bir üründür. Pahalı bir kumaş olmasının nedeni az miktarda üretilmesidir. Kalın yün kumaşlara kıyasla giyimi çok daha rahattır. Özellikle kaşmir atkı, kaşmir palto gibi kışlık giysiler sıcak tuttuğu kadar da zariftir.

3#

Yumuşacık yüzeyler için söylenen “kadife gibi” sözünün kaynağı olan kumaş türüdür. Kısa tüylü bu kumaş aslında dokuma tekniği ile elde edilen bir çeşittir. Yün kadife olabileceği gibi, ipek kadife ya da pamuk kadife de olabilir. İpek kadife kumaş abiye kıyafetlerde tercih edilirken, yün kadife kumaş perde ya da koltuk döşemesi gibi alanlarda kullanılır.

4#

İnsanlık tarihinde üretilen en eski kumaşlardan biri ketendir. Geniş gözenekli, havadar yapısı sayesinde yaz aylarında sıklıkla tercih edilen kumaş, keten bitkisinden elde edilir. Örtü, perde gibi ev tekstilinde de kullanılan keten dayanıklı, esnek olmayan, çabuk kirlenmeyen fakat hızlı kırışan özelliklere sahiptir.

5#

Abiye elbiselerin, dekoratif tekstil ürünlerinin vazgeçilmezi olan şifon kumaşlar tül gibi ince dokusuyla ünlüdür. Uçuş uçuş görüntüsüyle en çok yaz günlerine yakışan şifonlar, doğal iplerden üretilebileceği gibi sentetik liflerden de üretilebilir. Çok ince oluşu nedeniyle dikkatli kullanım gerektirir, tercihen elde ılık suda veya makinada düşük derecede yıkanmalıdır.

6#

İpek ve pamuktan elde edilen saten, dokuma tekniği ile özellik kazanan bir kumaş türüdür. Tek yüzeyi parlak, kaygan ve pürüzsüz olan kumaşın diğer yüzü mattır. Satenin niteliğini dokuma sıklığı belirler ve ince ya da kalın olabilir. İç giyimden nevresim takımlarına, abiye kıyafetlerden gelinliklere kullanım alanları genellikle şıklık, zarafet aranan yerlerdir.

7#

En yaygın olan kumaş türü sentetiktir. Doğal malzemenin kimyasal olarak değiştirilmesiyle yapılan sentetik kumaşlar, viskoz, azlon, asetat gibi çeşitlerdir. Tamamen yapay olarak üretilen sentetik kumaşlara örnek olarak da lateks, akrilik, naylon, vinil gibi çeşitler sayılabilir. 1940’lar İngiltere’sinde icat edilen ve günlük giyimde sıkça tercih edilen Polyester kumaş da bu sınıfa girer.

 1,096 okunma

akin aksoy