Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10400
post-template-default,single,single-post,postid-10400,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Maddede Günübirlik Gezilerin İlk Alternatifi Ağva

Sadece İstanbul için değil, Sakarya ve Kocaeli için de günübirlik bir gezinin en iyi duraklarından biridir Ağva… Burası Şile’ye 45 dakika mesafede, sakin, bozulmamış, keyifli bir tatil kasabası… Adını Latince’de su anlamına gelen “aqua” kelimesinden almış. Su ile tanımlanmasının nedeni ise batısından akan Göksu ile doğusundan akan Yeşilçay arasında bir yerleşim olmasından kaynaklanıyor. Peki Ağva’da nerelere gidebilir, neler yapabilirsiniz? 8 maddelik listemizle size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

1#

Ağva doğal güzellikleriyle öne çıkan bir sahil kasabası. İlk akla gelen doğa harikası ise Göksu deresi… Uzaktan izlemenin ya da kıyısında oturup balık yemenin dışında yapılabileceğiniz çok sayıda aktivite var Göksu deresinde… Motor kiralayarak derede gezinti yapabilir, derenin Karadeniz’e karıştığı noktaya kadar kano ya da deniz bisikletiyle ulaşmaya çalışabilir, isterseniz sandalla açılarak balık tutabilirsiniz.

2#

Bölgede konaklamak için bulabileceğiniz en sakin butik oteller ve günübirlik tesisler Göksu kıyısında sıralanmış durumda. Ama elbette merkezde bulunan pansiyonlarda da konaklayabilir, doğanın içinde yapılanmış orman evlerinde kalabilir, hatta kamp bile kurabilirsiniz.

3#

Ağva’da konaklayacağınız yer kaçınılmaz olarak doğa manzaralı olacak… Konakladığınız yerde sadece gün batımını izlemek, odanızın balkonunda kitap okumak, verandadaki hamakta uyuklamak, yeşilin ortasında kahve yudumlamak bile şehrin gürültüsünü unutup sakinleşmenizi sağlayacaktır.

4#

Ağva’da sizi mutlu edebilecek etkinliklerden biri de tekne turlarına katılarak civardaki koyları gezmek olacaktır. Özellikle Kilimli ve Kadırga Koylarına vardığınızda ilk kez siz keşfediyormuşsunuz gibi bir hisse kapılacağınızı söyleyebiliriz. Kıyıda, Karadeniz’in inatçı dalgalarıyla ilginç şekillere bürünmüş dev kayaları görmek de hoşunuza gidecektir.

5#

Gelin Kayası da doğal oluşumlarıyla fotoğraf severlerin özellikle tercih ettiği yerlerden bir diğeri… Koydaki kayalar duvaklı bir geline benzetildiği için bu ismi almış. Dereler, koylar kadar ilgi gören bir doğal güzelliği daha var Ağva’nın, o da şelaleleri… Özellikle içinde dolaşmaktan büyük keyif alacağınız Hacılı Köyü ve buradaki Kurudere Şelalesi’ni izlemek kısacık bir tatilde bile birkaç aylık enerji toplamanızı sağlayacaktır.

6#

Günübirlik ya da uzun olsun gidilen yerin yerel lezzetlerini tatmak bir gezinin olmazsa olmazıdır. Ağva’ya gittiğinizde de sabahları otelden çıkarak mutlaka merkeze yakın yerlerde meyve reçelleriyle donatılmış köy kahvaltısı yapmayı tercih etmelisiniz.

7#

Sadece bir iki gün kalıp da “Ağva’yı avcumun içi gibi biliyorum” diyebileceğiniz bir aktiviteden söz edelim şimdi de… Trekking! Aşıklar Yolu, Onbirgöller Vadisi, Dudu Bayırı Tepesi, Kurfalı Ormanı ve daha başka bölgelerde bulunan trekking parkurları sayesinde Ağva’yı yürüyerek de keşfedebilirsiniz.

8#

Bütün bunları yapmak için dikkat etmeniz gereken bir detay var ki o da hangi aylarda Ağva gezisini tercih etmeniz gerektiği… Doğayı farklı güzellikleriyle görmek isteyenler dört mevsim de gidilebilir elbette… Ama Karadeniz kıyısı olduğunu ve suyun geç ısındığını akılda tutmak iyi olabilir. Şelale ve koy gezileri için de en iyi zamanın bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz.

 1,187 okunma

akin aksoy