Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12897
post-template-default,single,single-post,postid-12897,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Romantik Komedilerin Mağrur Güzeli Gülşen Bubikoğlu

Gülşen Bubikoğlu Türk Sineması’ndaki tahtını 1970’li ve 80’li yıllarda rol aldığı filmlerle kurmuştu. Güzelliği, belki de oyunculuğundan daha fazla göze batan bir özelliğiydi. Genellikle gururlu, tatlı sert ve daima iyi kalpli rollerin sahibi oldu. Ünlü aktriste ait bilgilerin daha fazlasını listemizde bulabilirsiniz.

1#

SES dergisinin 1973 yılında düzenlediği yarışma Gülşen Bubikoğlu’nu Türk Sineması’na kazandıran etkinlik oldu. Yarışma öncesinde dans, mankenlik dersleri de alan sanatçı film dünyasına girmek için hazırdı.

2#

İlk filmi, romantik komedi tadındaki 1973 yapımlı “Yaban” oldu ve başrolü Kadir İnanır’la paylaştı. Aradan bir yıl geçmişti ki Türker İnanoğlu ile evlendi. İnanoğlu, Türk Sineması’nın önemli duraklarından Erler Film’in sahibi, yapımcı ve yönetmendi.

3#

İlki 1981’de çevrilen ve uzun yıllar ses getiren Gırgıriye serisinde “Güllü” karakterine hayat verdi. Perran Kutman, Münir Özkul, Ayşen Gruda ve Müjdat Gezen gibi usta komedyenlerin arasında oyunculuğuyla göz doldurdu.

4#

1970 ve 80’lerde 40’a yakın filmde rol aldı. Filmografisinde komedi de vardı dram da, polisiye de vardı macera da… 1979 yapımlı Mücevher Hırsızları’nda bir soygun çetesi üyesini, 1986 yapımlı Savunma’da zengin bir iş kadınını canlandırdı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise 1987 tarihli Kurtar Beni filmindeki rolüyle aldı.

5#
adile naşit

Farklı türlerdeki filmlerine ve başarılı oyunculuğuna rağmen Türk halkının gönlünde romantik komedilerle yer edindi. Özellikle şarkısı dillere pelesenk olmuş “Ah Nerede” bunların başını çekti. Buradaki rol arkadaşı Tarık Akan’dı ve ünlü aktörle daha birçok filmde oynadı.

6#

Büyük aşk efsanesi Leyla ile Mecnun’un sinema versiyonunda Orhan Gencebay’la aynı seti paylaştı. Bu film Gencebay’ın seslendirdiği arabesk tarzdaki müzikleriyle büyük ilgi gördü.

7#

Gülşen Bubikoğlu, Cannes gibi festivallere katılarak, İtalyanlar ile ortak yapım işlerine girerek Türk Sineması’ndaki kariyerini yurt dışına taşımak için çalışmalarda da bulundu.

8#

Ünlü sanatçı 1990 yılından sonra bir daha sinema filmi çevirmedi ama 90’lı yıllarda Zirvedekiler ve Affet Bizi Hocam gibi televizyon dizilerinde rol aldı. 2000’lerle birlikte ise sinema ve televizyon kariyerini sonlandırdı.

 1,259 okunma

akin aksoy