Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19346
post-template-default,single,single-post,postid-19346,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SİNEMAMIZDAN BİR AYŞEN GRUDA EFSANESİ GEÇTİ…

2019 yılında 74 yaşında iken kaybettiğimiz Ayşen Gruda, Türk Sineması’nın en karakteristik ve büyük oyuncularından biriydi. O, küçük yaşlarından itibaren oyuncu olmak istemiş, tiyatro sahnesindeki ilk profesyonel oyunculuğunu 18 yaşında sergilemişti. 16 yıl boyunca sayısız oyun ve müzikalde sahne alan sanatçımız bu sürenin sonunda televizyona geçmiş ve ardından da sinema filmlerinde rol almaya başlamıştı. Ayşen Gruda’nın sinema kariyerinde hayat verdiği unutulmaz rollerden bazılarını sizin için derledik.

Çöpçüler Kralı

Ayşen Gruda bu filmde, çöpçülük yapan Abdi (Kemal Sunal) ile zabıta amiri Şakir (Şener Şen) arasında paylaşılamayan kadın Hacer rolündedir. Hacer ve ailesi, çöpçülükten şarkıcılığa geçen Abdi ile mesleği garanti olan Şakir arasında karar vermeye çalışırken birbirinden komik sahneler yaşanır. Ve ilk kez 1978 yılında yayınlanan Çöpçüler Kralı bu sahnelerle her birimizin hafızasındadır.

Bizim Aile

Bir sahnesindeki diyalogları karşınıza getirirsek filmi hemen tanıyacaksınız:

 

-Ne oldu abla?

-Abla deme bana!

-Eeeh ablam değil misin yani?

-Abla abla abla! Ablalar götürsün seni inşallah. Bin kere tembih ettim bana abla deme diye.

-Ama burada yabancı yok ki!..

Gülen Gözler
şener şen, vecihi

Beş yetişkin kız çocuğu olan bir aileden hiç neşe eksik olur mu? Muhteşem oyuncu kadrosuyla Gülen Gözler filmi de bolca eğlendiren ama yer yer de düşündüren bir filmdir. Ailenin en büyük kızı Fikret (Ayşen Gruda) ise film boyunca, kendisine her fırsatta aşkını ilan eden Vecihi (Şener Şen) ile evlenebilmek, babasından onay alabilmek için uğraşmaktadır.

Hababam Sınıfı Tatilde

Sinemamızın kült filmli Hababam Sınıfı’na kız öğrenciler dâhil olunca ne kadar da şaşırmış ve sevinmiştik. Ne tesadüf ki Hababam Sınıfı’na dördüncü filmde dâhil olan bu dört kız öğrenci de en az erkekler kadar haylazdır. Filmde Ayşe (Ayşen Gruda) İnek Şaban’la (Kemal Sunal) çekişmeli bir ilişkiye giriyor ve sonunda kızlarla erkekler birbirlerine savaş açıyorlardı.

Süt Kardeşler

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Gulyabani isimli romanından uyarlanan Süt Kardeşler filminde Emine (Ayşen Gruda) konağın hizmetçisi rolündedir. Ev ahalisi Gulyabani isimli bir yaratığın konağa dadandığını düşünmektedir. Ve onu karşısında ilk gören kişi de Emine olur. Dilinin tutulduğu ve o haldeyken canavarı anlatmaya çalıştığı anlar filme de damgasını vuran sahnelerdir.

Tosun Paşa

Tosun Paşa filmini izlerken Tellioğulları’nı mı Seferoğulları’nı mı tutmuştunuz? Muhtemelen çoğunuz en saf ve komik insanların bir araya toplandığı Tellioğulları cevabını vereceksiniz. Ayşen Gruda’nın canlandırdığı Zekiye de Tellioğulları’nın kızlarından biri ve küçük enişte Bekir’in karısıydı. Bu unutulmaz filmin yönetmenliğini ise Kartal Tibet yapmıştı.

Gırgıriye

Türk Sineması’nın komedi türündeki en başarılı filmlerinden, daha doğrusu film serilerinden biri de Gırgıriye’dir. Ayşen Gruda burada, baba Emin’in (Münir Özkul) kız kardeşi ve filmin ana karakteri dabrukatör Bayram’ın (Müjdat Gezen) halası rolündeki Sevim’dir. Bayram ve sevdalısı Güllüye (Gülşen Bubikoğlu) arasındaki ilişkiye odaklanan film Sulukule’de geçmektedir.

 1,533 okunma

akin aksoy