Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8615
post-template-default,single,single-post,postid-8615,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Fotoğrafla Türk Rock Müziğinin Özgün İsmi Erkin Koray

Yıllar geçer, her şey değişir, onun sesi ve şarkıları hiç eskimez. Ne kadar dinlersek dinleyelim tüketemeyiz… Zamansızlıktan seslenir bize sanki. “Bir sevgili uğruna, sen de benim gibi yanma arkadaş…” Kim bilir bu şarkıyı kaç yüz kere dinledik, dinleriz…  Ya da… “Sevmek, bil ki doğmaktır yeni baştan, eriyorum galiba yavaştan…” Bunlar gibi daha nicesini kulaklarımıza, dilimize, zihnimize yazan, “Rock müziğin Erkin Babası” için keyifle hazırladık bu 8 maddeyi…

1#

1950’li yılların ortasında “Erkin Koray ve Ritimcileri” ismiyle kurduğu ilk grup lise yıllarına denk gelir. İlk 45’liğini çıkardığı yıllar ise 1960’lardır.

2#

Askerliğini Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası’nda solist ve gitarist olarak Ankara’da yapar. Asker dönüşü, çıkardığı 45’likte yer alan “Kızları da alın askere,” zamansız bir şarkı olarak hafızalara kazınır.

3#

İlk albümünü Altın Mikrofon yarışmasına katılıp 4.’lüğü kazandığı 1968 yılında çıkarır. 1969’da Yeraltı Dörtlüsü’nü kurar. 1970’ler ise Erkin Koray rüzgârının kasıp kavuran bir fırtınaya dönüştüğü yıllardır.

4#

Erkin Koray demek biraz da uzun saçları, kendine has stili, elektrogitarı, kulağa ilk kez değen melodileriyle ilklerin insanı olmak demektir. Ama kendi ifadesiyle her şeyi erken yapıyor olması aslında bir “özür”.

5#

Daha 60’lı yılların sonlarında verdiği konserlerde izleyicilerine Rolling Stones, Ray Charles, The Doors, Tom Jones şarkılarını da seslendirerek evrensel müziği Türk dinleyicisine taşımıştır.

6#

Müzik türü Anadolu rock olarak anılsa da, şarkıları progresif rock ve psychedelic rock’ı da barındırır. Çöpçüler, Arap Saçı bunun en bilinen örnekleridir. Şarkıları dünden bugüne farklı sanatçılar tarafından defalarca yorumlanmıştır.

7#

Piyano öğretmeni annesi vasıtasıyla öğrendiği ilk enstrüman piyanodur.  Ama sonra elektrogitarı Türkiye’de ilk kullanan kişi olur. Sahip olduğu çok sayıda gitarı güzel bulduğu için aldığını ama aldıktan sonra daha da güzelleştirdiğini söylemiştir. Modellerinin adını sevdiği için gitarlarına isim takmadığından söz eder.

8#

Sanat hayatında yarım asrı çoktan deviren Erkin Koray, 50. Sanat Yılı Konserini 2007 yılında Harbiye’de vermiştir.

 1,893 okunma

akin aksoy