Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
3018
post-template-default,single,single-post,postid-3018,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Barış Manço’yu Sevgiyle Anmak İçin 11 Neden

Türkiye’nin en sevilen sanatçılarından Barış Manço, şarkılarıyla, televizyon programlarıyla büyük küçük herkesin sevgilisi oldu. 1999 yılında kaybettiğimiz sanatçı ölümüyle tüm ülkeyi üzdü ama bıraktığı kültürel miras kuşaktan kuşağa aktarılmaya devam ediyor. Gelmiş geçmiş en değerli sanatçılarımızdan biri olan Barış Manço’yu sevgiyle anmak için sonsuz neden olsa da biz 11 tanesini sıraladık.

Türkiye’nin Kültür Elçisi Olması
kültür elçisi

Barış Manço Türkiye’yi ve Türk kültürünü en güzel şekilde temsil etti, Japonya’dan Belçika’ya dünyanın her yanında değerlerimizin, kültürümüzün tanınmasını sağladı. “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.” diyen Barış Manço gittiği her ülkede sevildi, sayıldı.

Gezgin Barış Çelebi
gezgin barış, kültür elçisi

Barış Manço Türkiye’yi dünyaya tanıttığı gibi, en uzak diyarları da ayağımıza getirdi. Her hafta dört gözle beklenen televizyon programlarıyla, Türk insanının birbirinden değişik ülkeleri, coğrafyaları keşfetmesini sağladı.

Şarkıları İle Dert Yoldaşı Olması
ali yazar veli bozar, hal hal, gülpembe

Onun şarkıları her anımızda yanımızda oldu; gün geldi “Ali Yazar Veli Bozar”, “Hal Hal” gibi şarkılarla neşelendik, gün geldi “Unutamadım”, “Kol Düğmeleri” ile dertlendik. Ama her zaman Barış Abi’nin elini omzumuzda hissettik.

Barış Manço ile 7’den 77’ye
kara sevda, dağlar dağlar

Barış Manço, Türk televizyon tarihinin unutulmaz programlarından biri olan 7’den 77’ye ile her yaş grubunun kalbini kazandı. Pazar sabahlarının neşesi olan Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dere Tepe Türkiye gibi bölümler tüm aileyi ekran başına toplardı.

Gözlerimizi Kamaştırırdı
bal böceği, unutamadım

Müzikleriyle olduğu kadar sahne şovları ve kendine has kıyafetleri ile de akıllara kazanan Barış Manço, Türkiye’nin en ilginç, en pırıltılı sahne kostümlerini müziği ile mükemmel bir ahenk içinde kullanır, onu sahnede izleyenleri büyülerdi.

Hepimiz Ayna Karşısında Onu Taklit Ederdik
kültür elçisi, arkadaşım eşşek

Dört dörtlük bir sanatçı olan Barış Manço, müziğe ustaca kullandığı beden dili ile eşlik ederdi. Özellikle şarkı söylerken ellerini etkileyici bir biçimde kullanması şarkılarının içimize işlemesini sağlardı.

Her Zaman Yanımızdaydı
baba bizi eversene, anadolu rock, kurtulan ekspres

Barış Manço çok ünlü bir sanatçı olmasına rağmen herkese kucak açan bir figürdü. Gerek “Barış Abi” karakteriyle, gerek her programın sonunda hatırlattığı 81300 numaralı posta kutusu ile ona her zaman ulaşabileceğimizi vurgulardı.

Anadolu Rock Kültürünü Dünyaya Duyurdu
7'den 77'ye, baba bizi eversene

Türk Müziği’nin sevilen türlerinden biri olan Anadolu Rock kültürünün ilk kurucularından biri Barış Manço oldu. Moğollar, Kurtalan Ekspres gibi gruplarla beraber Anadolu Rock’ın temellerini atan müzisyen, yurt dışında Baris Mancho ismiyle İngilizce bir albüm çıkararak Anadolu Rock müziğini Avrupalı kulaklara da ulaştırdı.

Sanatın Her Dalını Onunla Tattık
nick the chopper, baba bizi eversene

Barış Manço, Belçika Kraliyet Akademisi’nin iç mimari, grafik ve resim bölümlerinden birincilikle mezun olmuştu. Hayatı boyunca çok yönlü bir sanat insanı olan Manço, Türk sinemasının sevilen örneklerinden Çiçek Abbas’ın müziklerini yapmış, Baba Bizi Eversene filminin başrol oyunculuğunu üstlenmiştir. Usta kalemini gazete yazılarında da konuşturmuş, bu yazılarda okurlarıyla müzik ve gündelik hayat konusundaki düşüncelerini paylaşmıştır.

Âşık Yönü
barış çelebi, unutamadım, gülpembe

Barış Manço halk müziğinden ve halk edebiyatından beslenen; eserlerini, gelenekseli çağdaş ile harmanlayarak üreten eşsiz bir müzisyendi. Ona bir âşık yönü kazandıran bu özelliği, belki de herkesi derinden etkileyen müziğinin bizi bu kadar etkilemesinin sebebiydi.

İsmi Gibi Barış İnsanı Olması
türkçe rock

Barış Manço, Türkiye’de Barış ismi verilen ilk bebekti. 1943 yılında doğan sanatçıya, geride bırakılan savaşların son bulması umuduyla bu güzel isim uygun görülmüştü. İsmine yaraşır bir yaşam süren Barış Manço, eserlerinde sevgi, barış ve sanat gibi değerleri işleyerek içimizi ısıttı.

 4,790 okunma

kulturHalkbank