Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7900
post-template-default,single,single-post,postid-7900,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
ele güne karşı yapayalnız

Ele Güne Karşı MFÖ

Mazhar Fuat Özkan, namıdiğer MFÖ, birden fazla neslin severek dinlediği nadir müzik gruplarından biridir. 1985 yılında katıldıkları Eurovision Yarışması’nda sunucunun kendilerini MFÖ olarak anons etmesinden sonra üçlü bu şekilde anılmaya başlamıştır. MFÖ grubunun geç ama güç olmayan kuruluş hikâyesi 8 madde ile huzurlarınızda…

1#
ele güne karşı yapayalnız

Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in tanışarak Türk Rock Müziği’nin ünlü grubu MFÖ’nün temellerini atmalarının aslında bir tesadüfe bağlı olduğu bilinmektedir. 1965 senesinde Fuat Güner elindeki Beatles plağı ile yolda yürürken Mazhar Alanson ile karşılaşırlar, bu küçük tesadüf ülkedeki tüm müzikseverleri ilgilendiren bir an olacaktır.

2#
ele güne karşı yapayalnız

Beatles’ı çok seven Mazhar Alanson, Fuat Güner’e yaklaşır ve plağı beraber dinlemeyi teklif eder. İkilinin ilk müzikal buluşması işte o Beatles plağı sayesinde gerçekleşir ve yıllarca devam edecek, Türk rock ve pop camiasına çok sevilen birçok şarkı kazandıracak olan müzik serüveni böylece başlar.

3#
ele güne karşı yapayalnız

İkili, Kaygısızlar grubunda müzik yapmaya başlar ve bu grupta Ali Serdar, Fikret Kızılok ve Semih Oksay gibi isimlerle beraber çalışırlar. İkilinin beraber müzik yaptığı bir başka yıldız isim ise Barış Manço’dur. Bu büyük isimlerle beraber bir süre müzik yaptıktan sonra nihayet 1971 yılında MFÖ’nün üçüncü ismi Özkan Uğur ile tanışırlar fakat daha MFÖ’nün son şeklini almasına çok vardır. Çünkü bu ekip bir süre Kaygısızlar kadrosunda beraber müzik yaparlar fakat sonra grup dağılır.

4#
ele güne karşı yapayalnız

Özkan Uğur; Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle müzik yapmaya devam ederken, Fuat ve Mazhar ikilisi “Türküz Türkü Çağırırız” isimli albümlerini 1973 yılında çıkarırlar. İleriki yıllarda MFÖ’nün en sevilen şarkılarından biri olacak olan “Güllerin İçinden” ilk versiyonuyla bu albümde yer alır ama müzik listelerinin ilk sırasında yer almasına daha zaman vardır.

5#
ele güne karşı yapayalnız

Bu albümle bekledikleri kadar büyük bir çıkış yapamayan Mazhar ve Fuat; Özkan Uğur, Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu ile beraber “İpucu Beşlisi” isimli grubu kurar, sene 1976’dır ve “Heyecanlı” isimli şarkıları bu grubun en beğenilen şarkısı olur. Şarkının, İzzet Öz tarafından çekilen klibi, birçok kaynağa göre Türkiye’nin ilk video klibidir.

6#
ele güne karşı yapayalnız

1980 senesinde grup dağılmış ve en sonunda Mazhar, Fuat ve Özkan bir araya gelmiş, böylece popüler Türk müziğinin efsanevi kadrosu tamamlanmıştır. 1984 yılında grubun ilk stüdyo albümü “Ele Güne Karşı Yapayalnız” çıkar ve müzik listelerini alt üst eder.

7#
ele güne karşı yapayalnız

MFÖ ilk albümlerinde elde ettikleri başarıdan sonra 1985 yılında “Diday Diday Day” şarkılarıyla İsveç’te düzenlenen Eurovision yarışmasına katılırlar, beyaz takım elbiseleri ve beyaz şapkalarıyla sergiledikleri performansla yarışmada ülkemizi temsil ederler.

8#
ele güne karşı yapayalnız

Ünlü Üçlü ilk albümlerinin çıktığı günden itibaren üretmeye hiç ara vermemiş üst üste birçok albüme imza atmıştır. “Peki Peki Anladık”, “Deli Deli”, “Buselik Makamına”, “Güllerin İçinden”, “Bodrum” ve daha birçok popüler şarkıyla dinleyicilerin kalbini kazanan MFÖ, kuşkusuz Türkiye’nin en önemli gruplarından biridir.

 2,647 okunma

akin aksoy