Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5031
post-template-default,single,single-post,postid-5031,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

10 Maddede Mükemmel Bayram Temizliği

Kurban bayramına günler kala büyük bayram temizliği de adım adım yaklaşıyor. Bayramda ziyarete gelecek akrabaların, konu komşunun, dostların evinizi en güzel halinde görmeleri için detaylı bir bayram temizliği yapmanız büyük önem taşıyor. Bayram öncesi hazırlıkların en önemli safhası olan bayram temizliğinde sizi yalnız bırakmadık, temizliğin hakkını vermeniz için en yararlı önerileri inceledik ve parmak ısırtacak bir bayram temizliği yapmanız için 10 maddede özetledik.

Adım Adım, Planlı Temizlik
temizlik, ev temizliği

Her işte olduğu gibi temizlikte de planlı davranmak çok önemli. Bir anda üstesinden gelemeyeceğiniz kadar çok işin altında kalmamak için kadar çok işin altında kalmamak için odaları sırayla temizleyin. Temizliğe daha az kullanılan odalardan başlamanız daha pratik olacaktır. Mutfak ve banyo gibi en çabuk kirlenen yerleri ise sona bırakabilirsiniz.

Fazlalıklardan Kurtulun
temizlik, ev temizliği

Evinizi temizlemeden önce artık ihtiyacınız olmayan eşyaları atmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu şekilde hem fazlalıklardan kurtulmuş ve hafiflemiş olursunuz hem de eviniz daha derli toplu olur. Unutmayın ki etrafta fazla eşya olmazsa temizlik yapmak da daha kolay olur.

Halılarınız Tertemiz Olsun
temizlik, bayram temizliği

Temiz bir ev için halılarınızın mis gibi olması şarttır. Halılarınızı temizliğe başlamadan önce yıkamaya göndermek en pratik çözüm olsa da halı temizliğini evde de yapabilirsiniz. Halıları sabunlu bezle silmek çoğu kişinin vazgeçemediği halı temizliği yöntemidir, halıları önce süpürüp sonra bu iş için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleriyle temizlemek de çok güzel sonuç verir. Halınızı ne şekilde temizlerseniz temizleyin açık havada hatta mümkünse güneş altında havalandırmak ise mükemmel temizliğin püf noktalarından biridir.

Bembeyaz Perdeler
temizlik, ev temizliği

Evinizin ne kadar temiz olduğunu en iyi gösteren ayrıntılardan biri camlar ve perdelerdir. Temizliğe başladığınızda tüm perdeleri çıkarıp yıkayın. Perde çıkarıp asmak biraz zahmetli olsa da inanın bu zahmete değecek. Üstelik perdeleri asmak için kurumalarını beklemenize gerek de yok, perdeleri nemliyken asabilirsiniz, bu şekilde buruşmadan kuruyacaklardır. Perdeleriniz beyazsa sararmalarını engellemek için gerekli ürünleri kullanmayı unutmayın.

Pırıl Pırıl Camlar
temizlik, ev temizliği

Tertemiz, lekesiz camlar evinizin gurur kaynağı olacaktır. Cam temizliği yaparken cam için uygun bez ve temizleme malzemeleri kullanmanız çok önemlidir, aksi takdirde pencerelerinizin temizliği üzerinde kalan pamukçuklar ve iplikler ile gölgelenebilir.

Islak Zeminlere Özel İhtimam Gösterin
temizlik, ev temizliği

Banyo ve mutfak gibi ıslak zeminler yaptığınız bayram temizliğinin kusursuzluğunu gözler önüne serecektir. Lavabonuzun, fayanslarınızın iyice ovulmuş olduğundan emin olun, fayansları silerken aralarını da temizlemeyi unutmayın. Ayrıca banyo ve mutfak yüzeylerinde kalabilecek su ve kireç lekeleri konusunda da ekstra dikkatli olmalısınız.

Ufak Detaylar, Köşeler Bucaklar
temizlik, ev temizliği

Bayram temizliği yaparken köşe bucak her yerin tozunu aldığınızdan emin olun. Özellikle misafir odasındaki süs eşyalarınızın tamamının tozunu dikkatli bir şekilde almalısınız. Gümüş süs eşyalarını parlatmak için kül kullanabilirsiniz. Ayrıca kapıların üstü, dolapların üstü, kenarlar köşeler gibi gözden kaçabilecek noktaları iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

Kötü Kokulardan Kurtulun
temizlik, ev temizliği

Eviniz tertemiz olsa bile bazı kötü kokular keyfinizi kaçırabilir. Lavabolardan, su giderlerinden gelen kokulardan organik bir şekilde kurtulmak için bu alanlara sirke dökerek beş dakika bekleyin ve sonrasında bol su akıtın. Misafirleriniz gelmeden önce evdeki çöpleri atarak olası kötü kokuları engellemeyi unutmayın.

Doğru ve İyi Malzeme
temizlik, ev temizliği

İyi bir temizlik için doğru ve kaliteli malzemeleri kullanmak büyük önem taşıyor. İlk olarak temizlik yaparken sıcak su kullanmanız yüzeyleri daha iyi temizlemenizi sağlayacaktır. Tercih edeceğiniz temizlik malzemelerini birbirleriyle karıştırmadan kullanmanız da hem temizlediğiniz yüzeylerin zarar görmemesi hem de sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi adına çok önemli bir detay oluyor.

Misafire Hazırlık
temizlik, ev temizliği

Bayram temizliğinin son aşaması olarak evinizi ziyarete gelecek konuklarınız için hazırlamayı unutmayın. Banyonuza temiz havlular, yeni sabunlar ve kolonyalar yerleştirin, evdeki misafir terliklerinin yıkandığından emin olun.

akin aksoy