Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6626
post-template-default,single,single-post,postid-6626,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkiye’nin Dört Bir Yanından Sokak Lezzetleri II

Yabancı ülke mutfaklarının fast food seçenekleri varsa bizim de mis gibi sokak yemeklerimiz, atıştırmalıklarımız var. Öyle ki her biri bu toprakların ve kültürümüzün bir uzantısı olan bu yiyecekler, zaman zaman tam teşekküllü bir sofranın yerini bile başarıyla doldurabilirler. Türk mutfağının sunduğu tüm sokak lezzetlerini tek bir listeye sığdırmak mümkün olmadığı için ikinci 10 maddelik sokak lezzetleri listemiz ile huzurlarınızdayız.

Elma Şekeri
tatlı

Karnemizi iyi getirdiğimizde, uslu davrandığımızda parlak ve lezzetli bir elma şekerini hak ederdik. Tatlı bir elma, şekerle kaplanır ve her çocuğun çok sevdiği bu lezzet bir tepsinin üzerine dizilmiş halde satılır.

Nohutlu Pilav
sokak lezzetleri, turkish fast food

Sokakta karnınız acıkınca, hele pek vaktiniz de yoksa mis gibi bir tabak pilavdan iyisi can sağlığıdır. Arabada satılan tane tane nohutlu pilavın mükemmel eşlikçileri ise ayran ve turşudur.

Boyoz
kahvaltı, çay, yumurta

İzmirlilerin kıymetli kahvaltılığı boyoz çıtır çıtır ağzınızda dağılır, boyoz yedikçe daha da çok boyoz yemek ister, doyamazsınız. Boyoza genelde haşlanmış yumurta eşlik eder ve beraber Ege’nin en sevilen kahvaltı ikilisini oluştururlar.

Dondurma
tatlı, sokak lezzetleri, türk kültürü

Dondurma tüm dünyada çok sevilen bir sokak lezzetidir ama bir türlü külahı almamıza izin vermeyen şakacı dondurmacı karakteri Türkiye’ye özeldir. Dondurmacıdan dondurmayı kapmak ayrı bir macera olsa da yazın sıcağında dondurmacıya rastlamak adeta bir müjdedir.

Tantuni
türk mutfağı, turkish fast food

Mersin’den çıkıp tüm ülkeyi etkisi altına alan tantuni biftek tadıyla olmasa da yarattığı etkiyle çekirdeğe benzer. Zira tantuninin tadını bir kez alan bir daha onsuz yapamaz. Köşe başında bir tantunici belirdiğinde tok olsanız bile karnınız zil çalmaya başlar ve kendinizi tantuni tezgâhının başında bulursunuz.

Börek
türk mutfağı

Herkes annesinin böreğine düşkün olsa da sokak böreğinin tadı bir başkadır. Çıtır yufkaların arasındaki peynir, kıyma, ıspanak her ne olursa olsun, börek ayaküstü atıştırmalar için harika bir fikirdir.

Turşu
türk mutfağı

Bir bardağın içine turşu parçaları koyulur ve üzerine de isteğe göre acılı ya da acısız turşu suyu eklenir. Sokakta turşucuya rastlayıp da bir bardak turşu aldınız mı kendinize gelir, adeta yorgunluğunuzu üzerinizden atarsınız.

Pamuk Şeker
tatlı, sokak tatlısı, türk mutfağı

Her çocuk karşıdan bu pembe ve tatlı bulutların geldiğini gördüğünde heyecanlanır ve büyüklerinin elini çekiştirmeye başlar. Tadıyla olduğu kadar görüntüsüyle de zihnimizde yer eden pamuk şekerin yarattığı heyecan kaç yaşına gelirseniz gelin unutulmaz.

Gözleme
turkish fast food

Elle açılan incecik yufkaların arasına ıspanak, patates, kıyma, peynir serilir ve gözlemeler sac üzerinde yavaş yavaş kızarmaya başlar. Pişmesini beklerken sabırsızlıktan yerimizde duramadığımız gözleme, sokak yemeklerinin en has çeşitlerinden biridir.

Salatalık
salatalıkçı

Sıcak havalarda, bunaldığınızda sıkıldığınızda uzaktan yaklaşan bir salatalıkçıyı fark ettiğiniz anda adeta çölde bir vaha görmüş gibi olursunuz. İkiye kesilmiş ve arasına tuz serpilmiş bir salatalığın verdiği ferahlığı başka hiçbir yiyecek sağlayamaz.

 24 okunma

akin aksoy