Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6626
post-template-default,single,single-post,postid-6626,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN SOKAK LEZZETLERİ II

Yabancı ülke mutfaklarının fast food seçenekleri varsa bizim de mis gibi sokak yemeklerimiz, atıştırmalıklarımız var. Öyle ki her biri topraklarımızın ve kültürümüzün bir uzantısı olan bu yiyecekler, zaman zaman tam teşekküllü bir sofranın yerini bile başarıyla doldurabilirler. Türk mutfağının sunduğu tüm sokak lezzetlerini tek bir listeye sığdırmak mümkün olmadığı için ikinci 10 maddelik liste ile huzurlarınızdayız.

Elma Şekeri
tatlı

Karnemizi iyi getirdiğimizde, uslu davrandığımızda, parlak ve lezzetli bir elma şekerini hak ederdik. Tatlı bir elmanın şekerle kaplanmasıyla yapılan ve her çocuğun çok sevdiği bu lezzet, genellikle bir tepsinin üzerine dizilmiş halde satışa sunulur.

Nohutlu Pilav
sokak lezzetleri, turkish fast food

Karnınız acıkınca, hele bir de fazla vaktiniz yoksa mis gibi bir tabak pilavdan iyisi can sağlığıdır. Genellikle camekânlı el arabasında satılan tane tane nohutlu pilavın mükemmel eşlikçileri ise ayran ve turşudur.

Boyoz
kahvaltı, çay, yumurta

İzmirlilerin kıymetli kahvaltılığı, çıtır çıtır ağızda dağılan boyozu yedikçe daha çok yemek ister, doyamazsınız. Boyoza genelde haşlanmış yumurta eşlik eder, birlikte Ege’nin en sevilen kahvaltı ikilisini oluştururlar.

Dondurma
tatlı, sokak lezzetleri, türk kültürü

Dondurma tüm dünyada çok sevilen bir sokak lezzetidir ama bir türlü külahı almamıza izin vermeyen “şakacı dondurmacı” karakteri Türkiye’ye özeldir. Dondurmacıdan dondurmayı kapmak özel bir uğraş gerektirse de yazın sıcağında bir dondurmacıya rastlamaktan keyiflisi yoktur.

Tantuni
türk mutfağı, turkish fast food

Mersin’den çıkıp tüm ülkeyi etkisi altına alan tantuni, biftek tadıyla olmasa da yarattığı etkiyle çekirdeğe benzer. Zira tantuninin tadını bir kez alan, bir daha onsuz yapamaz. Köşe başında bir tantunici belirdiğinde tok olsanız bile karnınız zil çalmaya başlar ve kendinizi tantuni tezgâhının başında bulursunuz.

Börek
türk mutfağı

Herkes annesinin böreğine düşkün olsa da sokak böreğinin tadı bir başkadır. Çıtır yufkaların arasındaki peynir, kıyma, ıspanak her ne olursa olsun, börek ayaküstü atıştırmalar için harika bir fikirdir.

Turşu
türk mutfağı

Bir bardağın içine turşu parçaları eklenir ve üzerine de isteğe göre acılı ya da acısız turşu suyu ilave edilir. Sokakta turşucuya rastlayıp da bir bardak turşu aldınız mı kendinize gelir, adeta yorgunluğunuzu üzerinizden atarsınız.

Pamuk Şeker
tatlı, sokak tatlısı, türk mutfağı

Karşıdan bu pembe ve tatlı bulutların geldiğini gören her çocuk, heyecanlanır ve büyüklerinin elini çekiştirmeye başlar. Tadıyla olduğu kadar görüntüsüyle de zihnimizde yer eden pamuk şekerin yarattığı heyecan, kaç yaşına gelirseniz gelin unutulmaz.

Gözleme
turkish fast food

Elle açılan incecik yufkaların arasına ıspanak, patates, kıyma, peynir serilir ve gözlemeler sac üzerinde yavaş yavaş kızarmaya başlar. Pişmesini beklerken sabırsızlıktan yerimizde duramadığımız gözleme, sokak yemeklerinin en has çeşitlerinden biridir.

Salatalık
salatalıkçı

Sıcak havalarda bunaldığınızda, uzaktan yaklaşan bir salatalıkçı fark ettiğiniz anda adeta çölde bir vaha görmüş gibi olursunuz. İkiye kesilmiş ve arasına tuz serpilmiş bir salatalığın verdiği ferahlığı başka hiçbir yiyecek sağlayamaz.

 1,956 okunma

akin aksoy