Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9320
post-template-default,single,single-post,postid-9320,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yarıyıl Tatilinde Ailecek Seyahat Edebileceğiniz 8 Şehrimiz

Yarıyıl tatili başlayıp da karneler gelince, uzun süredir heyecanla beklenen tatil de başlar. Çocukların dönem boyunca hevesle beklediği 15 günlük tatil aslında ebeveynler için de gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak adına bir fırsattır. Hem anne-babaların hem de çocukların eğlenebileceği bir tatil için doğru rotayı belirlemek ise her zaman çok kolay olmayabilir. Biz de yarıyıl tatilinde beraber zaman geçirmek isteyen aileleri düşündük ve ailedeki herkesin eğlenebileceği 8 şehrimizi listeledik.

Mardin

Eğer çocuklarınızı tarihi ve kültürel değerlerimizle tanıştıracağınız bir sömestir tatili planlıyorsanız, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Mardin sizin için en uygun tatil rotalarından biri olacaktır. Ermeni ve Süryani mimarisinin örneklerini görebileceğiniz taş evleri, medreseleri, birbirinden güzel tarihi manastırları ve yörenin lezzetli mutfağını ailecek keşfedebilirsiniz.

Eskişehir

Hem güzel ve düzenli bir şehir olmasıyla hem de birçok etkinliğe ve gezilecek mekâna ev sahipliği yapmasıyla Eskişehir çocuklu ailelerin öncelikli tercihlerinden biri oluyor. Osmanlı ve Türkmen mimarisini yansıtan tarihi Odunpazarı Evleri, kar yağışı eşliğinde ailecek deneyimleyebileceğiniz tekne ve gondol turları, çocukların hem eğlenip hem de bilinçlenmesine yardım edecek ‘‘Bilim Deney Merkezi’’ ile gezilip görülmesi gereken yerlerimizden biri. Özellikle çocuklu aileler için önerilen Sazova Parkı’nı ve parkın yakınında bulunan otelleri güzel bir tatil için tercih edebilirsiniz.

Bolu, Abant

Bolu kentinin güneybatısında yer alan ve tatlı su gölü olan Abant, keşfe gelenler için yılın dört mevsiminde de kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Kışın, beyaza bürünmüş görüntüsüyle farklı bir deneyim yaşama imkânı sunan kentte deniz seviyesinden yüksek yedi adet göl bulunuyor. Çocuklarınızla özellikle de karlar altında bir şahesere dönüşen gölün kenarında güzel zaman geçirebilirsiniz.

Bursa, Uludağ

Anadolu’nun birçok yerinde bulunan kayak merkezleri sömestir döneminde çoğu aile için değişmez adreslerden. Özellikle çocuklu aileler ve gençlerin tercih ettiği Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Uludağ, İstanbul’a olan yakınlığı ile de bilinip her yıl binlerce insana ev sahipliği yapıyor. Çocuklarınızı kar sporlarıyla tanıştırmak için harika bir merkez olan Uludağ’ı ziyaretiniz sırasında, Bursa’nın sembolü haline gelmiş Ulu Cami’yi ve şehrin tarihi hanlarını görerek birbirinden şirin köylerde keşfe çıkabilirsiniz.

İzmir

İzmir’in iklimini diğer şehirlerimizle kıyasladığımızda kış aylarını daha hafif geçirdiğini söyleyebiliriz. ‘‘Ege’nin incisi’’ olarak bilinen şehir, dünya çapında tanınan liman özelliğine ve fuar alanına sahiptir. Yaklaşık 8500 yıllık tarihi ile bilinen ve her mevsim turist akınına uğrayan şehrin içerisinde pek çok tarihi yapı ve müze bulunmakta. Çocuklar için de birçok etkinlik düzenleyen şehirde, Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü gibi minikler için eğlence vadeden etkinlik merkezleri bulunuyor.

Pamukkale, Denizli

‘‘Beyaz Cennet’’ lakaplı ve Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale, ailecek tatil için değerlendirilebilecek en iyi seçeneklerden bir tanesi. Önemli bir turizm merkezi olan kentteki kaplıcalar ve termal suların pek çok hastalığa şifa olduğu düşünülüyor. Siz de bölgede, şelalenin, yüksek dağların, yaylaların ve milli parkların bulunduğu alanlarda ailecek uzun soluklu doğa yürüyüşleri yapabilir, çocuğunuzu eşsiz bir manzaraya sahip Bağbaşı Kent Ormanı’nda doğayla tanıştırabilir, keyifli bir teleferik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Amasya

Sömestir tatilinde gidilebilecek alternatif rotalardan bir tanesi de Amasya; nam-ı diğer ‘‘Şehzadeler Şehri’’. Geçmiş tarihlerde birçok sanatkâr, şair, bilim insanı ve şehzadenin eğitim gördüğü şehir Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında da önemli bir yere sahiptir. Amasya Kalesi, Şehzadeler Müzesi ve meşhur saat kulesiyle her yıl ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çeken şehrimizde çocuklarınızı tarihimizle kaynaştırabilir, kendinizi doğanın muhteşem güzelliğine kaptırıp, unutamayacağınız anılar biriktirebilirsiniz.

Maşukiye, Kocaeli

İsmi ‘‘aşık’’ anlamına gelen ‘‘maşuk’’tan türeyen ve son zamanlarda sıkça ziyaret edilen bölge tertemiz havası, doğal güzellikleri ve meşhur alabalık restoranları ile vakit geçirmekten pişman olmayacağınız yerler arasında. Ayrıca yakınında bulunan Sapanca Gölü’ne gidip doğa yürüyüşü yapabilir, çocukların bayıldığı deniz bisikletiyle seyahat edebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da, yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Kartepe’ye giderek ailecek kış sporlarının tadını çıkarabilir, ATV’ye binebilir, yemeğinizi çevresinde bulunan kafelerin muhteşem manzarası eşliğinde yiyebilirsiniz.

 3,725 okunma

akin aksoy