Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16142
post-template-default,single,single-post,postid-16142,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Zeytinyağlı Yemekler Hakkında

Türk Mutfağı’nın alametifarikalarının başında şüphesiz ki zeytinyağlılar gelir… Söylesenize; zeytinyağlı sarma olmayan bir sofraya hiç “mükellef sofra” denir mi? İşte biz de düşündük ve bu çok mühim konuyu sizin için listemize taşıdık.

Şunu aklınızdan çıkarmayın; zeytinyağlı yemek demek, kısık ateş, az su ve olabildiğince az karıştırmak demektir.
Yaptığınız zeytinyağlı yemeğin kararmaması ve hatta ışıl ışıl parlaması için en iyi çözüm sebzeleri limonlamak ya da limonlu suda bekletmektir.
Zeytinyağlı yemeklerin ezberleri bozan özelliklerinden biri de meyve ve sebzelerin bir arada kullanılmasıdır. Ayvalı kereviz, portakallı kabak gibi.
Lezzetli mi lezzetli zeytinyağlı bir yemeğin püf noktalarından biri olarak soğanı rendelemeyip küçük küçük doğramanızı özellikle öneririz.
Ve siz siz olun zeytinyağlı bir yemeği soğumadan buzdolabına koymayın ve soğuması için tencerenin kapağını açık tutmayın.
Çok tercih edilen sarma ya da taze fasulyeden, sofralarda sık görmediğimiz zeytinyağlı kabak çiçeğine kadar zeytinyağlı çeşitleri saymakla bitmez.
Sağlıklı bir ürün olarak zeytinyağı ile pişirilmiş ve soğuk olarak tüketilen bu yemek çeşitlerinin ülkemize has olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

 2,739 okunma

akin aksoy