Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17993
post-template-default,single,single-post,postid-17993,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Evde Verimli Vakit Geçirmenin 8 Yolu

Yeteri kadar olduğu sürece uyumak ve hiçbir şey yapmadan dinlenmek de iyi ve gereklidir ama fazlası kişiyi çeşitli sıkıntılara sürükleyebilir. Oysa evde vakit geçirirken kendiniz ve çevreniz için verimli olmaya devam edebilirsiniz. Eğer siz de biraz evde kalınca vakit geçmiyor diye şikâyete başlıyor ve az önce söylediğimiz verimliliği yakalamak istiyorsanız lütfen ekranınızı aşağı doğru kaydırın.

Spora başlamanın tam zamanı

Çoğumuz için spor yapmak bir türlü başlanamayan diyet gibidir. “İşlerim çok yoğun.”, “Tek başıma gitmek istemiyorum.”, “Havalar biraz düzelsin başlayacağım.” gibi bir bahaneler daima hazırdır. Evde kalınan vakitler ise kendi kendinizi spora teşvik etmek için eşsiz bir olanak sunar. Egzersiz hareketleri ile başlamanız yeterli. Emin olun bu hareketlerin hissettirdiği duygu günden güne ritminizi artıracak sonrasında spor yapmaktan sizi kimse alıkoyamayacaktır.

Çiçekler ne zamandır ilgi bekliyor

Dekoratif amaçlı ya da evimizin havasını temizlesin diye aldığımız bitkilere günlük rutinler içinde sadece su verir kenara çekiliriz. Oysa bulunduğu yerin ısısı ve ışığı ile mutlu mu, budanması gerekli mi, saksı değişimine ihtiyacı var mı gibi konular sırada beklemektedir. Elbette bu güzel canlılar için evde kalmayı beklemeden harekete geçilmelidir fakat madem böyle bir fırsat var, ilk iş ne zamandır ihmal edilen bitkilerle ilgilenmek olmalıdır.

Aşçılığınızı geliştirmek istiyordunuz

Televizyonlarda moda konularının önüne geçen yemek programları, adrenalin dolu yemek yarışmaları, restoran menülerindeki dünya mutfağı derken yemek yapmak günümüzde kadın-erkek herkes için çekici bir hal aldı. Siz de ne zamandır farklı şeyler denemek istiyor ama bir türlü vakit bulamıyordunuz öyle değil mi? Ya da ilk denemelerinizi yapma niyetindeydiniz… İşte, tam sırası!

Genel kültür için film izlemek

Evde olduğumuz zamanlarda film izlemek 7’den 70’e belki de en çok yaptığımız ve sevdiğimiz etkinlik. Ama dünya ve ülkemiz sinemasını bir yönetmenin, bir senaristin ya da bir oyuncunun izinde takip etmek bu keyifli saatleri genel kültürünüzü artırdığınız çok daha verimli saatlere de dönüştürebilir. Hatta, örneğin bir yönetmene ait filmi izleyip diğerine geçmek üzereyken, o araya eleştirmenlerin film hakkındaki görüşlerini içeren makaleleri okumayı da sıkıştırabilirsiniz.

Kağıtla kalemle haşır neşir olmak

Kitap okumak zihnimizin en önemli besin kaynaklarından biri… Günlük rutinlerimizde zaten olması gereken bir konu… Fakat öncelik verip okuduklarınızla güne devam ederken hanginiz “Ah şu klasikleri tekrar elime alsam.” demediniz ki? Haydi o zaman, klasikleri tekrar okumanın zamanı geldi. Evde geçirecek bol vakit olduğunda kâğıt ve kalem de her zaman en dinlendirici yöntemdir. Bu iki aracı çizim yapmak ya da günlük tutmak için kullanabilir, bu şekilde de zihninizi boşaltabilirsiniz.

Evde tek başınayken bile paylaşmanın yolu

Ne zamandır giymediğiniz kıyafetleri ayırmak, dolabınızda yer açmak istiyordunuz. Kıyafetlerinize tek tek bakmak, neyi giyip giymeyeceğinize karar vermek ve kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara ulaştırmak üzere katlayıp ayırmak için harika bir dönem. Bu davranışınız sizi her şeyden önce manevi yönden besleyecek ve elbette üstünüze üstünüze gelen dolapta da büyük bir ferahlama yaratacaktır.

Herkes için bakım zamanı
kedi, köpek

Hazır bahar da gelmişken ince bir temizlik yapmak yerinde olabilir, hem de hiç acele etmeden… Evcil hayvanlarınızı sık sık tarayıp diğer hijyenik bakımlarını yapabilir, kendinize de evdeki doğal malzemelerle yapacağınız cilt maskelerini uygulayabilirsiniz. Aslına bakarsanız evde vakit geçirirken sıkılıp sürekli yemek yemek yerine bu tür temizlik ve bakım işleriyle ilgilendiğinizde, dışarı formunda ve pırıl pırıl çıkmanız kaçınılmaz olur.

Ve bilgisayarla yapılabilecek onlarca şey

Bilgisayar uzun zamandır evdeki yol arkadaşlarımızdan biri ve vakit geçirmek için onun aracılığı ile yapabileceğiniz çok şey bulunuyor. Örneğin, eğer sosyal medya mecralarından geri kaldığınızı düşünüyorsanız buralarda bir keşfe çıkmayı düşünebilirsiniz. Ya da fiziksel olarak gidemeyeceğiniz durumlar için birçok müzenin sanal ziyaret imkânları bulunuyor, bu müzeleri evinizde iken gezip fikir sahibi olabilirsiniz. Elbette Kültür ve Yaşam’ın her gün çıktığı yeni içerikleri görmek için sitemizi ziyaret etmek de yapabilecekleriniz arasında. 🙂

 1,222 okunma

akin aksoy