Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15076
post-template-default,single,single-post,postid-15076,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yavru Köpekler Hakkında Bildikleriniz ve Bilmedikleriniz

Almanya’da bir arkeolojik kazıda bulunan 14.000 yıl önceye ait köpek çene kemiği üzerinde birçok araştırma yapılmış ve bu köpeğin sahipleri tarafından çok iyi bakıldığı ortaya çıkmış. Belli ki köpeklere olan sevgimiz kendi tarihimiz kadar eski… Can dostlarımızın yavrularını da kendi yavrumuz gibi sevdiğimiz bir gerçek. Ve işte bu sevimli yaratıklara dair diğer önemli gerçekler!

Ne kadar çok yavru o kadar çok mutluluk

Bir köpeğin kaç kardeşi olacağı biraz da annesinin ne kadar büyük bir cins olduğuna bağlı. Çünkü iri köpek cinsleri bir seferde daha fazla yavru doğuruyor. Yani eğer büyük bir köpeğiniz varsa bir anda birçok sevimli yavrunuz olabilir. Örneğin İngiltere’de Mastiff cinsi bir köpek bir seferde tam 24 yavru doğurmuş.

Sizi duyamasa da sizinle konuşabilir!

Yavru köpekler doğduğunda sağır ve kör olurlar. Köpeklerin hamilelik süreci kısa olduğundan bu sevimli ufaklıklar gözleri ve kulakları tam olarak gelişmeden dünyaya geliyorlar. Ama daha önce bir yavru köpek ile yaşamış herkesin pek iyi bileceği gibi bu durum ses çıkarmalarına engel olmuyor.

Onların da süt dişleri var!

Köpekler de aynı insan yavruları gibi dişsiz doğuyorlar. Ama onların süt dişleri 2 ile 4 hafta arasında çıkmaya başlıyor ve 3-4 aylıkken dökülüp yerine kalıcı dişler çıkıyor. Bu yüzden bir şeyler çiğnemek istemelerinin çok normal olduğunu unutmamakta fayda var.

Uykucu bebekler

Köpek yavrularının günde 15-20 saat uyumaları gerekiyor. O anda ne kadar sevimli görünürlerse görünsünler onları uyandırmamalısınız çünkü gelişimlerinin tamamlanması için bol bol uykuya ihtiyaçları var.

Esneyen bir köpek yavrusundan daha sevimli ne olabilir?

Hepimiz biliriz ki esnemek bulaşıcıdır. İşin şaşırtıcı yanı insanlar arasındaki bu garip durum maymunlar ve köpekler söz konusu olduğunda da geçerli… Fakat henüz empati yetenekleri gelişmemiş olan 7 aylığa kadar yavru köpekler hariç! Eğer ufaklık esniyorsa bilin ki kimseden bulaştığı için değil kendiliğindendir. 🙂

O masum bakışlara kanmayın!

İçimizi eriten o masum köpek bakışlarının bilinçli olduğunu biliyor muydunuz? Bir araştırmaya göre köpekler, kaşlarını kaldırıp kocaman gözleriyle masum masum bakmayı zamanla öğreniyorlar ve bu numaraya insanlar onlara baktığı zaman başvuruyorlar.

Bir yavru köpek edebiyat tarihini değiştirebilir!

Köpek yavruları aynı insan yavruları gibi belli bir yaşa dek biraz fazla yaramaz olabilirler. Mesela dünyanın en ünlü köpeklerinden biri olan Lassie henüz bir yavruyken davranış sorunları varmış ve durmaksızın havlayarak sahibine zorlu anlar yaşatıyormuş. John Steinbeck “Fareler ve İnsanlar” romanını yazarken ilk müsveddeleri yiyen de sevgili yavru köpeğinden başkası değilmiş. Steinbeck iki aylık çalışmasını tekrar yazmak durumunda kalmış.

Başarının sırrı yavru köpekler!

Herkes yavru kedilerin, köpeklerin fotoğraflarına bakmayı sever ve internette en çok ilgi gören görsellerin onlara ait olması da bunun kanıtı. Bu konuda bir araştırma yapılmış ve çalışırken yavru köpek fotoğrafları gösterilen kişilerin daha verimli çalıştığı gözlenmiş.

 2,912 okunma

akin aksoy