Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9638
post-template-default,single,single-post,postid-9638,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bunları Artık Evdeki İmkanlarla Yapmıyor Dışarıdan Temin Ediyoruz

Büyük marketlerin, mağazaların, online alışveriş sitelerinin olmadığı zamanlarda pek çok ihtiyacımızı evlerimizde çoğunlukla da annelerimizin müşfikliği sayesinde karşılardık. Bunların bir kısmı özellikle Anadolu’da hala evlerde yapılıyorsa da büyük şehirlerdeki koşuşturma pek çoğuna izin vermiyor. Bu listemizin 7 maddesinde eskiden evde yaparken artık dışarıdan temin ettiklerimize yer veriyoruz.

1#

Eskiden evlerde kışa hazırlanan karıncalar misali bir koşuşturmaca yaşanır, tarhanalar serilir, turşular kurulur, salçalar kaynatılırdı. Aile bütçesine katkı amacıyla yapılan bu işlemler alabildiğine doğaldı. Tabii bir o kadar da zahmetli. Şimdi bir kavanoz turşu, bir kilo tarhana için elimizi sadece marketin rafına doğru uzatmamız yeterli.

2#

Pantolon alındı paçası mı kıvrılacak, pijamanın beline lastik mi geçirilecek, giysilerde sökük gedik mi var, annelerimiz ellerinde iğne iplik işe koyulurdu. Hatta evinde bir dikiş makinası olan, pedalını tıngır mıngır çalıştırarak çocuklarına bayramlık elbiseler dikerdi. Şimdiyse en ufak bir tadilatı terzide yaptırıyor, oturduğumuz yerde internet üzerinden verdiğimiz siparişlerle giysilerimizi kapıdan alıyoruz.

3#
biber

Evlerin iki üç katlı ve bahçeli olduğu zamanlarda hemen kapının önünden toplanan maydanoz, biber, salatalıkların kokusu neredeyse bütün mahalleyi sarardı. Şimdi dışarıdan temin ettiğimiz sebzeler hakkında en büyük tartışma konusu ne kadar doğal oldukları…

4#
lif

Yumuşacık, rengârenk, model model tığ işi sabun bezleri banyoların olmazsa olmazıydı. Bugün çoğumuz dışarıdan aldığımız farklı çeşitlerdeki banyo liflerini kullanıyoruz.

5#

Eskiden soğuk aldığımızı hissettiğimizde ilk işimiz eczaneye gidip grip ilacı istemek olmazdı. Önce bir ballı zencefil yapılır, nane-limon kaynatılır, hastalığın gidişatına göre bilumum doğal takviyelere iltifat edilirdi.

6#

Neredeyse akla gelebilecek her şeyin oyuncağının yapıldığı günümüzde bir çocuk kalkar da telden yapılmış bir arabaya, tahtadan yapılmış bir ata, bezden yapılmış bir bebeğe ilgi gösterir mi bilmiyoruz ama bugün amca-teyze dediğimiz insanların çoğu bu oyuncaklarla büyüdüler.

7#
mantı

Bugün sadece mantı yapan restoranlar var. Evde pişirmek istiyorsanız da hemen her markette bulmanız mümkün. Oysa eskiden mantıyı, erişteyi annelerimiz evde yapardı. Eşit büyüklükte erişteler kesebilmek, minik minik mantıları tek tek kapatmak sabır ve marifet istiyordu tabii…

 1,416 okunma

akin aksoy