Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9559
post-template-default,single,single-post,postid-9559,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkiye’nin Dört Bir Yanından 8 Doğa Harikası Şelale

Ülkemizin, bünyesinde barındırdığı sayısız doğal güzelliği, gezilip görülmesi gereken birçok noktası var. Adından pek sık bahsedilmeyen şelalelerimiz bunlardan sadece bir tanesi. Zengin ve hafızalara kolayca yer eden manzaralarıyla doğa tutkunları için vazgeçilmez adresler arasında yer alıyorlar. Biz de ülkemizdeki şelaleler arasından 8 tanesini doğa tutkunları için araştırıp listemize taşıdık.

1#

Antalya’nın sembolleri arasında yer alan Düden Şelalesi şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunur. Şelale, çay boyunca Yukarı Düden ve Aşağı Düden olarak iki farklı kola ayrılıp, 40 metrelik falezden Akdeniz’in sularına karışıyor. Ayrıca bulunduğu bölgedeki Gençlik Parkı, çevresindeki çeşitli restoran ve kafeler bölgeyi daha da güzelleştiriyor. Her yıl birçok farklı kesimden turiste ev sahipliği yapan Düden Şelalesi’nde bir de mağara bulunmakta.

2#

İsmini Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan alan Muradiye Şelalesi, Van merkezine 80 km uzaklıktadır. Görkemli şelale Bend-i Mahi üzerinde, Muradiye ilçe sınırları içerisinde yer alır. Şelaleye ulaşmayı ilk olarak 60 metre yükseklikte bulunan bir asma köprüden geçerek başarıyorsunuz. Doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan şelale yaklaşık 20 metre yükseklikten Bend-i Mahi Çayı’na dökülüyor.

3#

Kuzalan Şelalesi Giresun’un Dereli ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gizli cenneti olarak bilinen şelale Kuzalan Köyü’nde, bir tabiat parkı alanında bulunmakta. Merkeze yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafede bulunan şelale ve tabiat parkı, son zamanlarda oldukça rağbet görmüş, yeni turizm rotalarından biri arasında kabul edilmektedir. Şelalenin yol üstünde bulunması ulaşımını daha da kolay yapmıştır.

4#

Manavgat Şelalesi ülkemizin en bilindik şelalelerinin başında gelir. Antalya’ya bağlı Manavgat ilçesinde bulunan şelale, Manavgat Nehri’nin yarattığı akıntılarla meydana gelmektedir. Şelale sularının aktığı yükseklik pek fazla olmasa da yüksek bir debiyle akıp geniş bir alana yayılır. Özellikle şelalenin yarattığı olağanüstü manzara, her yıl binlerce kişinin ziyaret etmesinin başlıca sebebidir. Adını bulunduğu ilçeden alan şelale, merkeze sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca çevresinde bulunan çay bahçeleri, balık restoranları ve su sporu seçenekleriyle şehirden uzaklaşmak için güzel bir adres.

5#

Bursa ilimizin Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı olan Suuçtu Şelalesi, ilçenin yaklaşık 20 km doğusunda bulunmakta. Şelale bölgedeki tatlı su kaynaklarından biridir, bu sayede içme suyu kaynağı olarak da en büyüğüdür. Bölgede bulunan derenin altındaki fay hattının kırılması Suuçtu Şelalesi’nin oluşmasını sağlamıştır. Yaklaşık 40 metre yükseklikten akan şelale, yaşattığı görsel şölenin yanı sıra etrafında bulunan kamp alanları, piknik ve kahvaltı seçenekleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

6#

Tomara Şelalesi Gümüşhane’nin Şiran İlçesine yaklaşık 14 km mesafede bulunmaktadır. Seydibaba Köyü’nde yer alan şelalenin genişliği 15, yüksekliği ise 25 metredir. Bölge halkı için aynı zamanda su kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Ülkemizin doğa harikalarından biri olan şelale, her yılın temmuz ayında geleneksel olarak düzenlenen Tomara Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Farklı tarz ve müziğe sahip sanatçılar sahne alıyor, bölge halkı tarafından etkinlikler düzenleniyor.

7#

Karasu Şelalesi Sakarya iline bağlı Karasu ilçesinin sınırında yer almaktadır. Maden Deresi’yle aynı bölgede bulunan Karasu Şelalesi, civarda bulunan piknik alanları ve güzel manzarasıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Piknik alanından şelaleye doğru yarım saatlik bir yürüyüş yapıp, iki farklı rotayla alana ulaşabilirsiniz. Bir tanesi patika yolu, bir diğeri ise derenin içerisinden… Yaz ayları dışında pek mümkün olmasa da, bazı kimseler için keyifli alternatiflerden.

8#

Yaklaşık 2 km’lik kanyonun içinden geçen bir ırmağın oluşturduğu Kurşunlu Şelalesi, Antalya ile Isparta yolunun yakınlarında bulunmaktadır. Fazla büyük olmayan şelalenin suyu yaklaşık 18 metrelik yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle de 7 adet gölet birbirine bağlanmaktadır. Bulunduğu bölge ise 1986 yılında tabiat parkına dönüştürülerek insanların ziyaretine açılmıştır. Kurşunlu Şelalesi ve etrafında bulunan piknik alanları 33 hektarlık bir alanı kapsar, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerine eşsiz bir seyahat yaşatır.

 1,561 okunma

akin aksoy