Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15716
post-template-default,single,single-post,postid-15716,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türk Sineması’nın Mavi Bakışlı Yıldızı Fatma Girik

Masmavi gözleri, simsiyah saçları, güçlü bakışları, kendine özgü edasıyla Türk Sineması’nın büyük aktrislerinden Fatma Girik sayfamızın konuğu…

1#

Küçük roller alarak başlayan sinema kariyeri usta yönetmen Memduh Ün’le karşılaştıktan sonra yükselişe geçti ve bütün dikkatleri üstüne çektiği ilk film de Memduh Ün’ün yönettiği 1960 yapımlı Ölüm Peşimizde oldu.

2#
yeşilçam

1942 doğumlu sanatçı sinema hayatında Memduh Ün’ün dışında da birbirinden büyük yönetmenlerle çalıştı. Keşanlı Ali Destanı’nda Atıf Yılmaz’la, Dağdan İnme’de Metin Erksan’la, Yılanların Öcü’nde Şerif Gören’le, Acı’da Yılmaz Güney’le…

3#

Rol aldığı filmlerde çok farklı karakterlerle çıktı izleyici karşısına Fatma Girik ama en çok da köylü kadın karakterleri akıllarda iz bıraktı. En bilinenleri Kadir İnanır’la birlikte oynadığı Ezo Gelin, çocuğunu kaybeden bir anneyi canlandırdığı Boş Beşik, Fatma rolünü aldığı Yılanların Öcü’dür.

4#

Anne rolü de Fatma Girik’e en çok yakıştırılanlardan biri oldu. Hatta bir star olarak jönlerin annesini canlandırmaktan çekinmedi. Örneğin Osman Seden’in senaryosunu yazıp yönettiği 1977 yapımlı film Ana Ocağı’nda Kadir İnanır’ın annesini canlandırdı.

5#

1960 ve 70’li yıllarda sinema sanatçılarının plak doldurma modasına Fatma Girik de katılmış ve iki plak doldurmuştu. Biri 1965’te bir yüzünü Öztürk Serengil’le birlikte doldurduğu Aguş / Aşka Şepke, diğeri ise 1975’te doldurduğu Aşk Düğümü / Su Sızmazdı Aramızdan isimli plaktı.

6#
yeşilçam, filiz akın

Türk Sineması’nın dört yapraklı yoncası olarak ifade edilen oyuncularından Fatma Girik bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştı: “Sen o işi sevmiyorsan o iş de seni sevmiyor. Hemen fırlatıp atıyor. Biz de; Türkan, Hülya, ben, Filiz varken de bizden çok daha güzel insanlar geldi gitti ama bu işi sevmedikleri için bittiler. Her işte öyle.”

7#

Televizyon ekranları için program da hazırlayıp sunan Fatma Girik, 2006 yılında Altın Koza Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü aldı ve sinema yaşamı boyunca daha birçok ödülün sahibi oldu.

 1,500 okunma

akin aksoy