Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20803
post-template-default,single,single-post,postid-20803,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TAVŞANLARIN HASSAS MI HASSAS DÜNYASI

Tavşanlar, insanda kucağa alıp sarılma hissi uyandıran, çocuklar tarafından neredeyse oyuncak gibi algılanan sevimli mi sevimli canlılardır. Çizgi filmlerde onlara yakıştırılanlar da genellikle atik, zeki, eğlenceli rollerdir. Kendimizi bu kadar yakın hissettiğimiz bu hayvanları aslında ne kadar iyi tanıyoruz, sayfamıza göz gezdirdikten sonra kararı siz verin.

1#

Dişleri sürekli uzayan, uzun kulakları ile en küçük sesleri bile duyabilen, gözleri tam tamına 360 derecelik açı ile görebilen tavşanlar temiz olmayı seven hayvanlardır ve tıpkı kediler gibi kendilerini yalayarak temiz tutmaya çalışırlar.

2#

Koşullar uygunsa yılın farklı mevsimlerinde ve birçok kez doğum yapabilen tavşanlar bir aylık gebelik süresinden sonra 4-12 yavru doğurabilirler. Tüysüz ve gözleri kapalı doğan yavrular iki ay kadar anneleri tarafından emzirilir, sonra bakımlarını kendileri görürler.

3#

Bilinen en büyük yanlış tavşanların havuçla beslenmesi gerektiğidir. Bu yanlıştır çünkü şeker ihtiva eden besinler onlar için zararlıdır. İlla verilecekse haftada bir olmasına dikkat edilmelidir. Maydanoz, marul, dereotu, lahana hatta brokoli, yeşil fasulye tavşanlar için faydalı olan besinlerdir.

4#
angora tavşanı

Dünyada 50 civarında tavşan türü olduğu bilinmektedir. Avucumuzun içine sığdırabileceğimiz tavşanlar olduğu gibi ağırlıkları 25 kg’a çıkanları da bulunmaktadır. Dağ tavşanı, kutup tavşanı, Himalaya tavşanı gibi farklı görüntülere sahip türleri vardır. Fotoğraftaki sevimli ise 15-20 cm. uzunluğunda tüyleri olan Ankara (Angora) tavşanıdır.

5#

Tavşanlar duygulu ve alışkanlık edinebilen hayvanlar olmasına karşılık insana ilgisiz, yabani ve agresif de olabilirler. Tüm tavşan türleri evcilleştirmek için uygundur denemez. Evde beslemeye uygun olan tavşanlar arasında fotoğrafta da gördüğünüz Hollanda Lop tavşanı, cüce tavşan, Aslanbaş tavşanı, hothot tavşanı sayılabilir.

6#

Eğer evinizde beslemek üzere tavşan almayı düşünüyorsanız şu bilgiler aklınızda olmalı: Yüksek sesten, uyandırılmaktan, dürtülmekten hoşlanmayan tavşanlar bu gibi durumlarda fazlasıyla ürkebilir, agresifleşebilir hatta kalp krizi bile geçirebilirler. Bu açıdan çocuklar ve tavşanlar, bir arada iken düşündüğünüz kadar uyumlu olmayabilirler.

7#

Diğer taraftan hareketli ve hızlı oluşlarıyla ünlü canlıların günlük egzersizlere ihtiyacı vardır ve bu sindirim sistemleri için olmazsa olmazdır. Mutlu olmak için geniş alana ihtiyaç duyan tavşanlar diğer tavşanlarla bir arada olmaktan hoşlanırlar.

 2,352 okunma

akin aksoy