Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18874
post-template-default,single,single-post,postid-18874,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yeryüzünün Sevimli Kemirgenleri

Biliyoruz bazılarını çok sevimli bulurken bazılarının adını bile duyduğunuzda tüyleriniz ve kulaklarınız dikiliyor, sırtınızı bir ürperti kaplıyor. Bunun için nedenleriniz de var muhakkak… Fakat uzaktan tanışıldığında aslında durumun hiç de öyle ürpertici olmadığını, her birinin ne kadar özellikli ve sevilesi tarafları olduğunu fark edebiliyorsunuz. Bakalım sayfanın sonunda siz de bizimle aynı düşüncede olacak mısınız?

Tavşan

Çoğumuzun yakından tanıdığı en hızlı tavşan şüphesiz ki Bugs Bunny’ydi. Ama bilmelisiniz ki yeryüzünde bütün tavşanlar Bugs Bunny gibi hızla ortadan kaybolabilir, mutlu olduklarında da zıp zıp zıplarlar. 28 adet dişe sahip bu sevimli kemirgenler otçul hayvanlardır ve en çok lahana, marul, taze çimenler, karnabahar yaprakları, taze fasulyeyi severler. Bununla birlikte tavşanların havucu da çok sevdiğini ama fazla şeker ihtiva ettiği için sık verilmemesi gerektiğini de ekleyelim.

Sincap

Neredeyse boyları kadar uzun ve kabarık kuyrukları, kocaman gözleri, tedirgin olduklarında milimetrik açılarla bir o yana bir bu yana bakınıp duran halleri onları dünyanın en sevimli kemirgenleri yapıyor. Ağaç yaprakları, meyveler, kozalak, mantar, ceviz, badem ise kemirmekten en çok hoşlandıkları besinler. Sadece 7-8 yıl yaşayabilen sincaplar o kadar iyi tırmanıcı ve zıplayıcılar ki uzun süre yeryüzüne ayak basmadan yaşayabiliyorlar.

Kunduz

Onlar ön dişleriyle ağaçları kemirerek kesen haylazlar ama doğaları gereği bunu yapmak zorundalar. Çünkü kunduzların ön dişleri sürekli olarak uzamaya çok meyillidir ve törpülenmeleri gerekir. Kestikleri ağaçlarla baraj yaparak suyun gitmesini engellerler, kunduzlar su kenarlarında yaşayan, yavrularını su altına mükemmel bir mühendislikle yaptıkları yuvalarda büyüten canlılardır. Perdeli ayakları sayesinde çok iyi birer de yüzücüdürler.

Kirpi

Bedenlerinde taşıdıkları 6000’den fazla dikenle oldukça tehlikeli olabilen kirpiler aslında son derece zararsız hayvanlardır, yeter ki kendilerini tehlikede hissetmesinler. Aksi durumlarda bir top gibi yuvarlanan dikenlere dönüşürler. Onlarla geceleri rastlaşmak daha olasıdır çünkü bu saatlerde daha iyi görür ve avlanmak için bu zamanları kullanırlar. Böcek, tırtıl, kertenkele, kurbağa gibi canlıları yiyerek beslenen kirpiler meyve ve sebze de yerler.

Kapibara

Amerikalı yerli topluluğu Tupiler’in dilinde “ot yiyen” anlamına gelen kapibaralar “su domuzu” olarak da bilinir. Genellikle Güney Amerika’nın sulak alanlarında yaşayan canlıların boyu 1 metrenin üstüne çıkabilir. Ağaç kabuklarını, meyveleri, çimenleri kemiren kapibaraların dişleri aşınsa da aynı dişler bir taraftan sürekli büyüdüğü için sorun teşkil etmez. Sürüler halinde yaşarlar, çok hızlı koşar ve iyi yüzerler.

Ginepig

Kemirgenler arasında en geniş aile onlara, yani ginepiglere aittir. Son derece barışçıl ve evcildirler. Vejetaryen olan tüylü dostlarımız kedi maması, ay çekirdeği, havuç, elma parçası, yulaf tanesi yemeği severler. C vitaminini vücutları üretmediği için mutlaka dışarıdan almaları gerekir. Küçük tahta parçaları veya ekmek kabuklarıyla da dişlerini törpüleyebilirler. Bilginiz olsun, birçok insanın evcil hayvan olarak tercih ettiği ginepigler kemirgen sınıfına girdikleri için uçağa alınmıyorlar.

Fındık Faresi

Tom ve Jerry’yi izlerken hem Jerry’yi destekler hem de Tom’un sürekli Jerry tarafından alt edilmesine üzülürdük. Zeki farenin aklına gelenler Tom dâhil hepimizi şaşkına uğratırdı. Boyları 10 cm’yi bulmayan minik canlılar gerçek hayatta da oldukça zekiler. Geceyi ve yalnızlığı sever, iyi sıçrayabilir ve tırmanabilirler. Fındığı çok seven bu kemirgenler meyveler, kabuklar, böcekler hatta küçücük gövdelerine bakmadan ahşap ve sunta parçaları bile yiyebilirler.

 5,609 okunma

akin aksoy