Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20887
post-template-default,single,single-post,postid-20887,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TATLISIYLA TUZLUSUYLA KURU YEMİŞLİ YİYECEKLER

7’den 70’e hepimizin avuç avuç yemekten keyif aldığı lezzetlerin başında kuru yemişler geliyor. Peki, tatlı tarifleri hatta tencere yemekleri içinde kuru yemiş yemeyi sevmeyenimiz var mı? İsterseniz cevabınızı listemize baktıktan sonra verin.

#1

Fındık, ceviz, çiğ badem gibi kuru yemişlerin bolca kullanıldığı enfes yemeklerden biri aşuredir. Yemek diyoruz çünkü başlangıç hikâyesinde bir tür çorba olduğu anlatılır. Nuh Peygamber’in gemisine binen inanmış insanların elde olanlarla bir kazanda yaptığı çorba, günümüzdeki aşure tatlısının çıkış noktası kabul edilir.

#2

Özellikle Güneydoğu Bölgemizin efsane yemeklerinden olan içli köftenin iç harcında dövülmüş ceviz kullanılır. Yöresine göre kızartılarak ya da haşlanarak servis edilen bu başlangıç yemeğinde en önemli detay kabuğunun çatlamadan pişirilmesidir. Dış harcına galeta unu ya da ufalanmış ve ıslatılmış bayat ekmek eklenirse bu sorun da ortadan kalkacaktır.

#3

Kuru yemişli pilav tarifleri damak tadına düşkün insanların vazgeçilmez tercihleri arasındadır. İster bademli, ister yer fıstıklı, ister Antep fıstıklı, kestaneli ya da kuş üzümlü olsun, bu tür pilavların yanına et yemeklerinin çok iyi gideceği aklınızda bulunsun. Bildiğiniz gibi Güneydoğu illerimizin zahmetli yemeği kaburga dolmasının iç pilavı da Antep fıstığı ve kuş üzümüyle yapılmaktadır.

#4

Osmanlı saray yemeklerinin günümüze ulaşan tariflerinden mutancana kuru yemişli bir yemektir. İçinde badem, kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik bulunan tarifin malzemeleri arasında bal da bulunur. Ana malzemesi kuzu eti olan bu tencere yemeğini Osmanlı yemekleri yapan pek çok restoranda bulmak mümkündür.

#5

Antep fıstığı ve kuş üzümü ile yapılan biber dolması daha ziyade zeytinyağlı bir yemek çeşididir. Yenibahar, karabiber, nane, tarçın, kimyon gibi keskin kokulu baharatları da içeren biber dolması için kaliteli bir zeytinyağı da olmazsa olmazdır. Soğuduktan sonra servis edilen yemeği dilediğiniz öğünde yiyebilirsiniz.

#6

Üstü çeşit çeşit kuru yemişle kaplı bir tarta kim hayır diyebilir ki? Kuru yemişin belki de en çok yakıştığı tariflerdir tatlılar… Fındıklı kurabiye, cevizli tarçınlı çörek, bademli kek ve daha neler neler… Lezzeti bir yana, şeker dengesi sağlamada kuru yemişlerin önemli bir besin olması da tatlıda tercih edilmelerini önemli bir hale getiriyor.

#7

Pek çok ülkede oldukça popüler olan, enerji verdiği ve tok tuttuğu için özellikle tercih edilen yer fıstığı ezmesi de önemli bir yiyecektir. Sadece bir tatlı deyip geçiştirilemeyecek kadar mühim bir besin kaynağıdır. Protein açısından zengin olan ve yüksek lif oranı içeren fıstık ezmesi ana öğün olarak da tüketilmektedir.

 2,426 okunma

Derya Ülkar