Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20569
post-template-default,single,single-post,postid-20569,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TATLIDAN ACIYA ÇEŞİT ÇEŞİT EZMELER

Ürünleri ezmek suretiyle yapılan çeşit çeşit ezmeleri sizin için listeliyoruz. Kimi şekerli mi şekerli kimi bol acı biberli… Birçoğunu evde kendiniz de yapabilir, damak tadınıza uyacak şekilde tarifi biçimlendirebilirsiniz.

1#

Kimilerimiz için kaşık kaşık fıstık ezmesi yemek mutlu olma biçimlerinden biridir. Siz böyle tüketmeyi sevmeyenlerdenseniz, sabah kahvaltısında yapacağınız kreplere sürerek ya da günün her saati içebileceğiniz bir smoothie içine katarak da tüketebilirsiniz.

2#

Fındık zengini ülkemizde taze ya da kavrulmuş fındık yemeyi hepimiz severiz. Öğütülerek ezme haline getirilen fındığın tadı da apayrı bir keyiftir. Market raflarında fındık ezmesini ya da daha fazla öğütülerek krema kıvamına getirilmiş halini bulmak mümkün.

3#

Kendi mutfağınızda öğüttüğünüz cevizlerle fındık ya da fıstık ezmesine benzer bir ceviz ezmesi yapabilirsiniz. Bununla birlikte bir de ceviz ezmesi tatlısı vardır ki özellikle Burdur ilimizle öne çıkar. O da cevizin irmik ve şekerle kaynatılmasıyla elde edilen özgün bir lezzettir.

4#

Şekerli, şekersiz, çikolata kaplı ya da sade badem ezmelerini sevmeyenimiz var mı? Masapan ya da marzipan adıyla da bilinen, Doğu mutfağından Batı’ya Türkler tarafından götürülen lezzet, temelde bademlerin haşlanıp ezilmesini içerir.

5#

Tropikal iklimlerde yetişen kaju, aslında bir meyvenin ürünü. Bu ürünlerin kavrulmasıyla elde edilen kaju fıstığının ezmesi ise tam bir protein kaynağı. Bu yüzden de özellikle veganların gözde yiyeceği. Dilim ekmeğin üstüne sürülerek, tatlı ya da tuzlu hamur işlerinin içine katılarak tüketilebilir.

6#

Bakla ezmesi hepimizin yakından tanıdığı, daha çok fava adıyla bilinen bir meze çeşididir. Kuru baklaların yöreye göre farklı malzemeler eşliğinde haşlanıp ezilmesiyle yapılan meze, üzerine genellikle zeytinyağı ve dereotu koyularak servis edilir.

7#

Ezme yöntemiyle yapılan bir meze daha… Balık ezmesi ya da bilinen adıyla tarama. Taramada balık yumurtaları ezilerek içine limon suyu, zeytinyağı ve bayat ekmek ilave ediliyor. Restoranlarda sıcak balık ve deniz ürünlerinin yanında servis edilen lezzeti dilerseniz evinizde de kolaylıkla yapabilirsiniz.

8#

Ve kebap servis edilen bir masada olmazsa olmaz diyebileceğimiz acılı ezme… Bu da bir meze türü. Adı ezme olsa da genellikle domates ve biberlerin incecik kıyılmasıyla elde ediliyor. Ama domateslerin tamamen ezilerek sos haline getirildiği ve özellikle köfte yanında servis edilen acılı ezmeler de bulunmakta.

 743 okunma

akin aksoy