Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11550
post-template-default,single,single-post,postid-11550,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sıcak Günlerin Ferahlatıcı Geleneksel 8 İçeceği

Sıcak yaz günlerinde bunalan ama asitli, katkı maddeli içeceklerden de kaçınanlar için geçmişten günümüze var olan birçok içecek seçeneği var aslında… Birbirinden farklı tatlar ve faydalar içeren bu içeceklerin kimini hazır temin edebilir, kimini evde siz de yapabilirsiniz. Her yudumunda içinizi ferahlatacak lezzetlere bir göz atmanızı öneririz.

1#
doğal içecekler

Gürcistan’ın meşhur içeceği armut suyu son yıllarda ülkemizde de ilgi görüyor, özellikle tarçın ya da taze biberiye ile denemenizi tavsiye ederiz.

2#

Üzüm cenneti ülkemizde katkı maddesi içermeyen doğal üzüm suyu bulmak oldukça kolay… Evde yapımı zahmetli olabilen bu içecek kan akışını hızlandıran özelliği ile hem ferahlatıcı hem sağlıklı.

3#

Limon, şeker ve sudan yapılan limonatanın, 7’den 70’e hepimizin damağında ve kalbinde bıraktığı izler vardır mutlaka… Bir de naneli limonata vardır ki o daha da çok ferahlık isteyenler içindir.

4#

Elmadan vişneye, erikten kayısıya pek çok meyve ile yapılabilen kompostoyu kaşık kaşık içmenin keyfi bir başkadır. Sık sık hoşaf ile karıştırılan bu lezzet taze meyvelerden yapılır, hoşaf ise meyve kurularından yapılmaktadır.

5#

Tropikal ülkelerde yetişen demirhindi ağacının meyvesi ile çeşitli baharatların karışımıyla yapılan demirhindi şerbeti Osmanlı mutfağının vazgeçilmezlerindendi. Günümüzde de sağladığı faydalarla yeniden ilgi gören içecek mutlaka soğuk içilmeli.

6#

İşte, içimizi ferahlatmakla kalmayıp geleneksel mutfağımızın da medarı iftiharı olan bir içecek… Otlusunu, sodalısını, sütlüsünü de tercih edebilirsiniz ama hangisi bakır bardaktan taşan köpüğü ve buz gibi haliyle içmenizi bekleyen sade bir ayranın yerini tutabilir ki?

7#

Cacık, Türk mezesi kategorisine girse de sulandırılarak yapıldığında kaşık kaşık içtiğiniz ve kâsenin dibini görmeden rahat edemeyeceğiniz bir içecektir de aslında… Salatalık, yoğurt ve sudan mamul bu özgün lezzete isterseniz nane, zeytinyağı, sarımsak da ilave edebilirsiniz.

8#

Ege’ye yolunuz düşerse en doğal haliyle bir bardak karadut suyu içmeyi ihmal etmemelisiniz. Vitamin deposu olarak bilinen içeceği evde yapmak da mümkün.

 1,045 okunma

akin aksoy