Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12551
post-template-default,single,single-post,postid-12551,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Maddede Türk Mutfağının Yıldızı Yoğurt

Hemen her gün tükettiğimiz yiyecekler arasında ilk sıralarda bulunan yoğurt sağlıklı olduğu kadar lezzetli bir besin olarak da neredeyse her öğünümüze eşlik ediyor. O kadar uzun yıllardır kültürümüzün bir parçası ki Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı Divan-ı Lugat’it Türk’te bile yoğurttan bahsediliyor. Biz de bu listemizde değeri her geçen gün daha da iyi anlaşılan yoğurdu 9 maddeyle anlatıyoruz.

1#

Yoğurdun ilk kez Orta Asya Türkleri tarafından yapıldığı düşünülüyor. Birçok dile Türkçe’deki gibi “yoğurt” olarak geçen kelimenin etimolojik kökeni ise 17. yüzyıla dek uzanıyor.

2#

Yoğurt, sütün laktik asit bakterileri tarafından mayalanmasıyla oluşan ve bu fermantasyon sayesinde sayısız yararı bulunan bir besin.

3#

Yüksek oranda kalsiyum ve protein içeren yoğurt doğal yollarla yapıldığında probiyotik de içeriyor. Bu yüzden Ortaçağ’dan beri şifalı olduğu düşünülmüş ve özellikle bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmış.

4#

Tüm dünyada en çok tüketilen besinlerden biri olan yoğurdu doğal yöntemlerle evde kendi mayalayanların sayısı ise az değil…

5#

Eski bir geleneğe göre en lezzetli yoğurt Hıdırellez sabahı çimenlerin üzerinden toplanan çiy ile mayalanarak yapılıyor ve bu özel yoğurt yapıldığı eve bereket getiriyor.

6#

Yoğurt tüm dünyada tüketilse de süzme yoğurt, kuru yoğurt gibi çeşitler ve ayran, cacık gibi yoğurt ürünleri Batılı ülkelerde pek tanınmıyor.

7#

Türk mutfağında önemli yeri olan yoğurt; çorbadan, kebaba, mezelere, salatalara dek hatırı sayılır tarifte ana malzeme olarak yer alır.

8#

Dünyanın birçok yerinde yoğurt meyve ya da reçel eklenerek tatlı olarak tüketilse de bizim mutfağımızda yoğurt ile yapılan tatlılar, kurabiyeler, muhallebiler de bulunur.

9#

İstanbul’un güzel Boğaz semti Kanlıca’nın tarihi bir asırı geçen meşhur pudra şekeri serpilmiş yoğurdu da yoğurt dendi mi ilk akla gelen lezzetler arasında…

10#

Kültürümüzde bu kadar önemli bir yeri olan yoğurt atasözü ve deyimlerimiz arasında da sık sık karşımıza çıkar.

 1,598 okunma

akin aksoy