Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24543
post-template-default,single,single-post,postid-24543,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SEYAHATLERDE İYİ FOTOĞRAF ÇEKMENİN TÜYOLARI

Her ne kadar amaç tatil olsa da estetik ve kaliteli fotoğraf çekmek de seyahatin önemli parçalarından biridir; her anıyı sonsuz kılmak adına şartlar ve ortam ne olursa olsun o fotoğraflar mutlaka çekilir. Hâl böyle olunca çekilen karelerin kusursuz olması için zaman zaman ekstra çaba sarf etmek gerekebilir. İşte bu noktada devreye bazı püf noktaları girer. Seyahatlerde daha doğru ve güzel fotoğraf çekebilmeniz için birkaç tüyo listeledik.

1#

Fotoğraf çekerken ilk dikkat edilmesi gereken, doğru ışığı yakalamaktır; eğer objenin aydınlık olmasını istiyorsanız ışığı arkanıza değil direkt olarak objenin üzerine konumlamalısınız. Ancak daha farklı bir görsellik oluşturmak istiyorsanız ışığı arkanıza alıp etkileyici fotoğraflar da çekebilirsiniz; ışık ayarını, hayal ettiğiniz poza bağlı olarak oluşturabilirsiniz.

2#

Çekim planının doğru olması, fotoğrafı kusursuz kılan en önemli etkenlerdendir. Bunun için telefonunuzun “ızgara” modunu kullanabilir ve bu sayede objeyi doğru bir şekilde ortalayabilirsiniz. Cihazın modeline bağlı olarak ızgara ayarı değişiklik gösterecektir ancak fotoğraflara dair tüm ayarlamaları “kamera” bölümünden rahatlıkla yapabilirsiniz.

3#

Kameranızda bulunan “optik zoom” ve “dijital zoom” sayesinde fotoğraflarınızı çok daha kaliteli çekebilirsiniz. Optik zoom, görüntüyü büyütmek amacıyla fotoğraf makinesinin içindeki lenslerin hareket ettirilmesiyle gerçekleşir; zoom süresince görünü kalitesi korunmuş olur. Dijital zoom ise optik zoom’un mesafesini uzatır; alanı daha fazla doldurmak için görüntünün merkezini büyütür. Bazı fotoğraf makinelerinde bir de hibrit zoom bulunur. Bu da optik zoom ve dijital zoom’un bir arada kullanıldığı bir zoom türüdür.

4#

Fotoğraf çekerken hem telefonda hem fotoğraf makinesinde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri altın orandır. Altın oran için kısaca objeyi kadraja yerleştirme şekli diyebiliriz. Altın oranda obje ya da kompozisyon orantılı bir şekilde kadrajın ortasına yerleştirilmez, aksine ortanın ya sağına ya soluna konumlandırılır. Bu sayede direkt olarak ortalayarak çekmek yerine, daha estetik görünen bir fotoğraf kalitesi elde edilir.

5#

Fotoğraf çekerken el titremesi en sık yaşanan sorunlardan biridir. Bunun önlemek için tripod ya da monopod adı verilen ekipmanlardan destek alabilirsiniz. İllâ profesyonel kameralar için değil cep telefonları için de kullanılabilen bu ekipmanlar sayesinde çok daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz.

 2,786 okunma

Derya Ülkar