Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24531
post-template-default,single,single-post,postid-24531,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SANKİ MASALLARDAN ÇIKIP GELMİŞ GİBİ: TAVUS KUŞU

Güzelliğiyle insanları adeta hipnoz eden, sülüngiller familyasına ait olan tavus kuşu uzun mesafe uçabilen, ortalama 15 yıl ömrü olan ve gruplar halinde yaşayan bir kuş türüdür. Antik Yunan’da bir tanrıça simgesi olarak ifade edilen tavus kuşu İslamiyet’e göre mutluluk, bolluk, refah gibi kavramlarla özdeşleştirilir. Bu yazımızda birbirinden ilginç özellikleriyle tavus kuşu hakkında bilgiler listeliyoruz.

1#

Tavus kuşlarının dişisi de erkeği de uçabilir; hava koşullarına bağlı olarak ne kadar yükseldikleri değişiyor olsa da bazı tavus kuşlarının uzun mesafe uçabildiği düşünülür.

2#

Güzelliği ve ihtişamıyla göz dolduran tavus kuşları doğdukları zaman tüysüz olurlar, 3 yaşına kadar tüyleri büyümez ancak sonradan gürleşir.

3#

Tavus kuşları genellikle yeşil ya da mavi renklerde olur ancak beyaz olan tavus kuşları da vardır. Bazı görüşler, bu beyaz tavus kuşlarının albino olduğu yönündedir.

4#

İnsan gözünü anımsatan desenleriyle tavus kuşu tüyünün, nazarı önleyici bir etkisi olduğuna inanılır hatta bazı inanışlara göre kuşun tüyünü üzerinde taşıyan insanlar nazardan korunur.

5#

Hindistan’da “Ulusal Kuş” olarak ifade edilen mavi tavus kuşuyla ilgili ilginç bir bilgi paylaşalım. Bu eşsiz türün renklerinin canlılığı çok az kuşta vardır ancak buna karşın ayakları çok çirkindir. Bu nedenle mavi tavus kuşunun ayaklarını her gördüğünde yüksek sesle bağırdığı rivayet edilir.

6#

Tavus kuşunun tüyleri çok farklı bir mekanizmaya sahiptir. Yapılan araştırmalara göre tüyler rengini, kristale benzeyen küçük yapılardan alır; yani tüye renk veren pigment değil bu küçük kristali andıran dokulardır.

 4,532 okunma

Derya Ülkar